Araba İle Avrupa Turunun 3. Durağı: Matera

Gezimizin 3. duragi olan Matera inanilmaz güzel eski bir sehir. Matera, Güney İtalya'da Basilicata bölgesinde bulunan yaklasik 60 bin nüfuslu bir şehir. 1993 yilinda da Unesco'nun dünya miraslari listesine girmis.

Matera biraz Mardin biraz da Kapadokya karisimi bir yer. Yumusak kayalara oyulmus minik evler inanilmaz görsel sölen yaratiyor.

Sehir iki bolgeye yani yeni ve eski sehir olarak ayrilmis. Eski sehir oldukca büyük bir bölge ve cok iyi korunmus. Yürüyerek eski sehiri kolaylikla dolasabiliyorsunuz. Yine burayi yeni sehirin bir cok noktasindan seyir teraslarinda izleyebilir, oralarda fotoğraf cekip, sehri doya doya seyredebilirsiniz. Italya'nin en cok begendigimiz sehiri Matera oldu.

Sehre girdiginizde böyle bir güzelligin burada oldugunu hic anlayamazsiniz. Büyük bir stadyumu düsünün ve o stadyumun büyüklügünü ve güzelligini ancak icine girince anlarsinizya, iste Matera'nin eski kismi öyle bir yer.

Yeni sehirde de dondurma dükkanlari, kafeteryalari, restoranlari, kiliseleri ve tertemiz ve bakimli caddeleri var. Fotoğraf cekmek cok zevkli cünkü her yer ayri bir güzel.

Biz araba ile seyahat ettigimiz icin, Yunanistan'dan gemi ile Bari'ye gectik. Bari, liman sehri oldugu icin gayet büyük bir sehir ama bizi cok cezbetmedigi icin direkt Matera`ya gectik. Bari`den Matera 65 km mesafede.

Matera'ya gittigimizde, otel rezervasyonumuz yoktu ve sehirdeki informasyona basvurduk ve orasi bize güzel bir otel ayarladi. Booking`de de olan 9,5 puanlamasi olan bu otelden ayrilirken sahipleri bize ekmek hediye ettiler. Bu hareket, gezimizde bizi gülümseten güzel anlardan biri oldu.

İtalya'nin cogu sehrinde yasadigimiz park sorununu burada yasamadik. Yemek ve otel fiyatlarida gayet iyi. Metara'yi 1 günde gezebilisiniz ama rahat rahat gezmek istiyorum derseniz 2 gün yeterlidir. Ucakla gitmek isterseniz Bari ya da Napoli üzerinden gidebilirsiniz. Iyi gezmeler...