Baltık Turu 2. Bölüm: Letonya - Riga

Baltıkların güzel kızı Riga” diyerek söze girdi rehberimiz. Riga’ya gece gelmiş olmamıza rağmen o kadar aydınlık bir şehirdi ki… Işıklar, rengarenk evler, çiçekler ve kara kediler… Evet doğru, her yerde kedi resmi vardı ve bunların hepsi siyah renge boyanmıştı. Vakti zamanında bölgenin ileri gelenlerinden bir şahsiyet parlamentodan kovulur. Çok sinirlenir ve evinin çatısına iki kara kedi heykeli koydurur. Bu heykellerin kuyrukları parlamentoya bakacaktır. Sonra parlamentoya geri çağrılır ve o zaman kedilerin yüzünü parlamentoya çevirir. O gün bugündür Riga bu kara kediler ile anılırmış.

Riga sokaklarında gezerken Ortaçağ’a geri dönmüş gibi hissediyorsunuz. Eski evler, eski sokaklar ve eski tarz restoranlar...  Şehirde dar sokaklar ve sokaklar arasındaki geçitler dikkatinizi çekecektir. Sokaklarda gezerken bazı evlerin yola bakan cephelerinde cam pencere olmadığını, onun yerine yağlı boya ile boyandığını gördük. Bunun sebebi eskiden vergi almak için bir gerekçe bulamayan hükümet pencere vergisi alıyormuş! Halk çareyi yola bakan cepheleri kapatıp pencere yerini boyamayı ve başka yönlerden pencere açmakta bulmuş.

Sonra şehirde ticaret yapabilmek için tüccarın şehirde evi olma şartı konulmuş. Bu kez 1,5-2 metre genişliğinde evler yapmaya başmışlar. Şehirdeki her binanın bir hikâyesi var neredeyse… Özgürlük Anıtı  parkın tam ortasında yer alıyor.

Televizyon binası savaş zamanında haberleşme amacıyla kullanılmış. Yapılan saldırılardan kalan kurşun izlerini hala üzerinde taşıyor. Bir diğer görülmesi gereken yer ise Karakafaların (Brotherhoods of the Blackheads) Evi. Siyahi şövalyelerin hikâyesi ise şöyle: Bir gece evin önündeki çam ağacına eşyalarını fırlatırlar. Bu şekilde ilk çam süslemesi de başlamış olur. İlk nerede başladı bilmiyorum ama Riga’daki hikâyesi böyle anlatılıyor.

Riga’da kesinlikle yapmanız gereken ise St. Peter Kilisesi'ne çıkıp şehrin panaromik görüntüsünü görmenizdir.

 

Biz çarşamba gecesi Riga’ya varmıştık. Haftaiçi olmasına rağmen gayet hareketliydi. Şehirde gidilmesi gereken yerlerden biri Black Magic adlı mağazadır. Ortaçağ tarzında tasarlanmış bu mekânda hem yerel içkisi olan Black Balsam satın alabiliyorsunuz hem de içme şansınız oluyor. Ayrıca burası sihirli diyerek Ortaçağ ilüzyonlarını sergiliyorlar.

Yemek için ise Rozengrals Restaurant’ı öneririm. Eski bir şarap mahsenini restoran haline getirmiştirler. Yemekler, servisler ve müzikler sizi zamanda bir yolculuğa gönderiyor.

 

Hediyelik eşya olarak kehribar takılar, eşyaları tercih edebilirsiniz. Letonya’nın başka bir şehri olan Sigulda’nın tahta minyatür bastonları da alternatif olabilir. Vaktiniz olursa Sigulda’ya da gidin derim. Şehrin en önemli gezilecek yerleri Sigulda ve Turaida Kaleleri ve Gauja Milli Parkı'dır. Yaklaşık 400 metre rakımlı tepesi olan şehirde küçük bir eğlence merkezi kurmuşlar. Adrenalin bağımlısıysanız o eski teleferiğe binmeli ve manzarayı yukarıdan izlemelisiniz.

​Yazı dizisinin birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.Yazı dizisinin üçüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Deniz Ş.

Yazar Hakkında

Deniz Ş.

Merhaba,Sinopluyum. Endüstri mühendisiyim. yeni yerler keşfetmeye bayılıyorum:)