Bangkok Çevresi Ve Önemli Festivaller

Yirmi dört saat yaşayan kent Bangkok’un merkezi ile olduğu kadar çevresi ile de çok çeşitli alternatifler sunmaktadır.

Dünyanın ikinci en büyük yılan çiftliği olan SNAKE FARM, mutlaka uğranması gereken bir destinasyondur. Burada farklı çeşitteki yılanların beslenmelerini ve görevlilerin yılanlar ile yaptıkları şovları izlemek oldukça keyiflidir.

Eğer dilerseniz yılanları boynunuza dolamak serbest…

Bir diğer çiftlik ise TİMSAH ÇİFTLİĞİ. Bu çiftlikte timsahlar ile bakıcılarının yaptıkları şovlar insanı dehşete düşürür niteliktedir.

ROSE GARDEN, hem geleneksel Tayland gösterilerini izleyebileceğiniz hem de Fillerin şovunu izleyebileceğiniz bir noktadır. Burada filleri besleyebilir, fil safarisine çıkabilirsiniz.

Bangkok sokaklarında tropik hayvanlar ile bekleyen çok sayıda kişi görebilirsiniz. Cüzzi bir ücret karşılığında bu hayvanlar ile resim çektirmek de mümkün.

Eğer yeterli vaktiniz varsa, filmlere de konu olmuş olan ve 2. Dünya Savaşı sırasında yapılan Kwai Köprüsü’ne günü birlik turlar ile gidebilirsiniz.

Günübirlik turları satın alabileceğiniz en önemli merkezlerden biri Khao San Caddesidir. Bu cadde üzerinde sayısız turizm acentası bulunur. Aynı zamanda bu cadde backpackerlar’ın konaklamayı tercih ettikleri bölgeler arasında yer alır. Hediyelik eşya almak için yine bu cadde ya da Silom bölgesinde kurulan gece pazarlarını tercih edebilirsiniz. China Town çok sayıda taklit ürün bulabileceğiniz bir bölge olsa da kap kaç olaylarının da en çok yaşandığı noktalar arasında gösterilmektedir. Bu nedenle hem gece pazarlarında hem de China Town bölgesinde yanınızdaki eşyalara iki kat daha fazla sahip çıkmalısınız.

Gece hayatı da hareketli olan kentte bir çok bar ve kulüp sabahın erken saatlerine kadar açıktır. Günlük olarak hangi mekanda ne gibi bir etkinlik olduğunu şehir gazetesinden takip edebilirsiniz.

Khao San Yolu ve Kraliyet Kenti Sokağı (Royal City Avenue), gece hayatının kalbinin attığı bölgelerdir.

Gece yapabileceğiniz diğer aktivite ise gece pazarına gitmektir. Burada bir çok markanın orjinaline yakın taklitleri uygun fiyatlar ile satılmaktadır.

Sokaklarda en sık rastlayacağınız şeylerden biri taze meyve tezgahları.

Bangkok'ta deniz mahsulleri büyük yer tutuyor. Fisherman's Sea Food Restoran ve Sukhumvit Seafood Restorana mutlaka uğramalısınız. Buralarda aynı bir markete gelmiş gibi önce hangi deniz ürününü hangi sebzeyi istiyorsanız seçiyorsunuz ve nasıl pişirilmesini istediğinizi garsona tarif ediyorsunuz. Sizin isteğinize göre yemeğiniz pişirilip servis ediliyor.

Tum-Nak-Thai, Guinness Rekorlar Kitabına girmiş dünyanın en büyük açıkhava restoranıdır. Bu restoranda açık büfe yemek yiyip aynı zamanda da Thai geleneksel dans gösterisini izleyebilirsiniz.

BANGKOK’TA FESTİVAL HAVASI Bangkok, yıl boyunca kutlamalar ve festivaller ile meşgul bir kenttir. Tayland’ın tüm önemli festivalleri Bangkok’ta kutlanmaktadır.

Nisan ortasında kutlanan Bangkok Songkran Festivali, bunlar arasında en hareketli olanıdır. Bir hafta süren festival süresince herkes birbirine su atarak ıslatır. Neredeyse herkes ellerinde su tabancaları ile dolaşır. Bu bir hafta süresince her yerde müzik ve parti yapılmaktadır. Kentin kaçırılmayacak dönemlerindendir.

Aralık başı da Bangkok’lular için çok önemlidir. 2 Aralık tarihinde yani Kralın doğum gününden 3 gün önce Trooping of the Colours Festivali düzenlenir. Bu festival aslında 2.000 askerin katılımı ile gerçekleştirilen bir geçit törenidir. Tayland televizyonlarından canlı olarak yayınlanır. 5 aralık tarihinde ise Kral'ın Doğum Günü Kutlamaları başlar. Kentin her yerindeki binalar süslenir ve Büyük Saray'ın bulunduğu alan Kral için aydınlatılır.

Genellikle kasım ayında (Ay takvimine göre 12. ayın dolunay zamanı) kutlanan Loi Krathong Işık festivalinde tüm Tayland halkı en güzel kıyafetlerini giyer ve akşam saatlerinde nehir ya da göl kıyılarına giderler. Burada muz yaprağı içerisine hazırladıkları mumları ve tütsüleri yakarak, dilek tutarlar. Mumları nehir ya da göle bırakırlar. Gece saatlerinde her yer ışıl ışıl olur.

Bir diğer önemli festival ise Royal Ploughing Ceremony olarak adlandırılır. Mayıs ayında gerçekleştirilen bu festival ile ana besinlerini oluşturan pirinç ekiminin başlangıcını kutlarlar.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni