Google+

Arama formu

CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU – 5. BÖLÜM: IBIZA

Bu yazı Gezimanya üyesi H. OĞUZ ESEN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Mallorca ve Menorca ile birlikte, İbiza adası İspanya’nın güneydoğusunda, Batı Akdeniz’in en gözdesi olan Balear takım adalarından birisidir. Çeşitli güçler tarafından tarih boyunca defalarca istilalara uğramıştır. İbiza ismi Akdeniz’de eğlence ile eşdeğer olmaya başlamıştır. Herhalde bundan dolayıdır ki, gemimiz de gece yarısı saat 01:00’da İbiza limanına yanaştı.

Haydi! gençler eğlenceye. Evet, bizim gençler (oğlum, gelinim ve arkadaşları) bu gezimizden 1 ay önce yine bu gemiyle aynı seyahati yapmışlar ve İbiza’ya da bu saatte inmişlerdi. Onların deyimiyle; Bodrum barlar sokağı gibi kalabalık, ama sarhoş tiplerin dolaştığı sokaklar gibi pis ve çok gürültülü olduğundan keyif alamadıkları ve hayal kırıklığı yaşadıkları bir gece olduğunu söylemişlerdi. Onun için biz mis gibi yataklarımızda yatıp, sabah erken kalkıp gündüz gözüyle İbiza’yı keşfetmeye karar verdik.

Annem bu sefer gemide kaldı ve zaten gemimiz şehrin merkezindeki limana yanaştığı için her yeri gemiden görebiliyordu. İyi de yaptı, çünkü biz 1 saatlik tempolu yürüyüşle surlarla çevrili (Dalt Vila) eski şehre ancak ulaşabilmiştik. Gerçi limandan servis araçları ve mini tren arabaları buraya isteyenleri 2€ ‘ya getiriyorlardı ama biz marinayı, tatil beldesi olan buranın; kafe ve sokaklarını yürüyerek görmek istedik. Zaten hava da çok güzeldi. 24 derece olan güneşli havada bile sonradan dönüş yolunda yürürken artık üstümüzdeki tişörtü bile çıkarmak zorunda kaldık. Eski şehir çok hoştu. Çok güzel korunmuş, beyaz boyalı evleri ile İbiza’nın tamamına hakim tepeden doyumsuz manzarası vardı. Kafe ve küçük dükkanları bize hediyelik eşya alma konusunda sıkıntı yaratmadı.
İbiza

İbiza-1
                     
Sokaklarında adeta 3 kardeş oynadık, kahvelerimizle yorgunluğumuz giderdik.
İbiza-2

İbiza bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

İbiza-3

İbiza şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Casa Lui, Villa Coll Des Cocons, Ses Dos Illes. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz SERENDY VILLA, Villa Can Palazon, Villa Montecristo Ibiza gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Coordenadas Ibiza, La Bartola Guesthouse, Hostal Giramundo tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İbiza aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Geminin kalkış saati 13:00. Kaptan günlük bültende en geç 12:15’te gemide olma talimatı vermiş. Hemen yola çıkalım ve kaptanın emirlerine uyalım diyorum. Yoksa bir dahaki durağımız olan Tunus’un La Goueletta limanını göremeyiz. Gemiyi kaçırırsak buradan Tunus’a uçak mı buluruz, yoksa gemi mi, ya da bir sonraki durak olan Sicilya, ya da Napoli’ye mi gideriz Allah bilir, tabii ki gemide kalan annemizi nasıl ve ne halde görürüz orası meçhul!

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE BATI AKDENİZ” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.       BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ - SORRENTO
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-1-bolum-napoli---sorrento

2.      BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU – LIVORNO – PISA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-2-bolum-livorno---pisa

3.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VİLLEFRANCE SUR LA MER (MONACO)
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-3-bolum-villefrance-sur-la-mer-monaco

4.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VALENCIA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-4-bolum-valencia

5.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: IBIZA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-5-bolum-ibiza

6.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: TUNIS – LA GOULETTA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-6-bolum-tunis-%E2%80%93-la-gouletta

7.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: CATANIA - TAORMINA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-7-bolum-catania---taormina

8.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ’YE DÖNÜŞ
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-8-bolum-napoli%E2%80%99ye-donus


H. OĞUZ ESEN kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim. Cruise ile tüm dünyayı dolaşıp, tüm limanları hatırlayarak yaşlanmayı seçtim.  Cruise tutkum 1980 li yıllarda İstanbul Barselona seferi ile başladı. Son 5 yıldır tüm hızı ile devam etmekte olup her...