Cruise ile Batı Akdeniz Turu – 5. Bölüm: Ibiza

Mallorca ve Menorca ile birlikte, İbiza adası İspanya’nın güneydoğusunda, Batı Akdeniz’in en gözdesi olan Balear takım adalarından birisidir. Çeşitli güçler tarafından tarih boyunca defalarca istilalara uğramıştır. İbiza ismi Akdeniz’de eğlence ile eşdeğer olmaya başlamıştır. Herhalde bundan dolayıdır ki, gemimiz de gece yarısı saat 01:00’da İbiza limanına yanaştı.

Haydi! gençler eğlenceye. Evet, bizim gençler (oğlum, gelinim ve arkadaşları) bu gezimizden 1 ay önce yine bu gemiyle aynı seyahati yapmışlar ve İbiza’ya da bu saatte inmişlerdi. Onların deyimiyle; Bodrum barlar sokağı gibi kalabalık, ama sarhoş tiplerin dolaştığı sokaklar gibi pis ve çok gürültülü olduğundan keyif alamadıkları ve hayal kırıklığı yaşadıkları bir gece olduğunu söylemişlerdi. Onun için biz mis gibi yataklarımızda yatıp, sabah erken kalkıp gündüz gözüyle İbiza’yı keşfetmeye karar verdik.

Annem bu sefer gemide kaldı ve zaten gemimiz şehrin merkezindeki limana yanaştığı için her yeri gemiden görebiliyordu. İyi de yaptı, çünkü biz 1 saatlik tempolu yürüyüşle surlarla çevrili (Dalt Vila) eski şehre ancak ulaşabilmiştik. Gerçi limandan servis araçları ve mini tren arabaları buraya isteyenleri 2€ ‘ya getiriyorlardı ama biz marinayı, tatil beldesi olan buranın; kafe ve sokaklarını yürüyerek görmek istedik. Zaten hava da çok güzeldi. 24 derece olan güneşli havada bile sonradan dönüş yolunda yürürken artık üstümüzdeki tişörtü bile çıkarmak zorunda kaldık. Eski şehir çok hoştu. Çok güzel korunmuş, beyaz boyalı evleri ile İbiza’nın tamamına hakim tepeden doyumsuz manzarası vardı. Kafe ve küçük dükkanları bize hediyelik eşya alma konusunda sıkıntı yaratmadı.


                     
Sokaklarında adeta 3 kardeş oynadık, kahvelerimizle yorgunluğumuz giderdik.

Geminin kalkış saati 13:00. Kaptan günlük bültende en geç 12:15’te gemide olma talimatı vermiş. Hemen yola çıkalım ve kaptanın emirlerine uyalım diyorum. Yoksa bir dahaki durağımız olan Tunus’un La Goueletta limanını göremeyiz. Gemiyi kaçırırsak buradan Tunus’a uçak mı buluruz, yoksa gemi mi, ya da bir sonraki durak olan Sicilya, ya da Napoli’ye mi gideriz Allah bilir, tabii ki gemide kalan annemizi nasıl ve ne halde görürüz orası meçhul!

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE BATI AKDENİZ” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.       BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ - SORRENTO
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-1-bolum-napoli---sorrento

2.      BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU – LIVORNO – PISA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-2-bolum-livorno---pisa

3.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VİLLEFRANCE SUR LA MER (MONACO)
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-3-bolum-villefrance-sur-la-mer-monaco

4.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VALENCIA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-4-bolum-valencia

5.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: IBIZA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-5-bolum-ibiza

6.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: TUNIS – LA GOULETTA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-6-bolum-tunis-%E2%80%93-la-gouletta

7.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: CATANIA - TAORMINA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-7-bolum-catania---taormina

8.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ’YE DÖNÜŞhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-8-bolum-napoli%E2%80%99ye-donus

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.