Gaudi, Picasso, Dali, Miro ve Barcelona

Barcelona, İspanya’nın Katalonya bölgesinin güzel bir şehri. Madrid’ten sonra ise ülkenin en önemli ikinci şehri. Katalonya bölgesinin başkenti. Toplam 1,6 milyon kişinin yaşadığı Barcelona’da turizm potansiyeli oldukça yüksek.

Barcelona, İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Akdeniz sıcaklığı ile görkemli bir tarihi bir arada tutabilmiş bir şehirdir.

Tarihi binalar arasında göze çarpan geometrik şekillerdeki yapılar. Farklı bina süslemeleri ve heykelleri ile birçok Avrupa kentinden farklılaşıyor. Sadece Avrupa kentlerinden değil, İspanyol kentlerinden de farklı bir yer Barcelona. Çünkü zaten Katalonya Özerk bölgesinin başkenti. Kendine ait dili Katalanca konuşuluyor. İspanyolca birşey sorsanız bile cevap almanız zor. Bilmediklerinden değil, Katalancadan başka dil konuşmak istemediklerinden sadece bu tavır. Katalonya bölgesinin kendi polisi, yasaları var. İç işlerinde serbestler ama dış işlerinde otoriteye bağlılar. Kendilerini İspanyol olarak bile görmüyor gibiler. “Biz Katalan’ız” diyorlar.

Havaalanından şehre 3 Euro karşılığında tren ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz ya da 20 Euro ödeyerek taksi kullanabilirsiniz.

Barcelona’nın olduğu bölgeye 2000 sene önce ilk olarak Romalılar geliyor. Buranın çevresini surlarla çevirip “Barcino” diyorlar. MÖ.197’de, Kartaca’lıları yenip 600 sene bu bölgeye hakim olurlar. 476’da Vizigotlar’ın eline geçen barcino, vizigotlara başkentlik yapar. 713 yılında Magribiler bölgeyi işgal edince, Katalonya bir dönem Kuzey Afrika yönetimine girmiş. 801’de Frankların bölgeye girmesi ile üstünlüğü de Franklar alıyor ve Magribiler bölgeden çekiliyorlar. Bu dönemde; Pelos adındaki bir derebeyi, Barselona kontu oluyor ve burada 500 sene sürecek olan bir hanedanlık kuruyor. Bu hanedanlık ta Katalon ulusunun temelini teşkil ediyor. İspanya kralı V.Louis, Barcelona’ya Magribi saldırısı devam ederken yardım göndermemiş. Bunun üzerine 988’de Barcelona kontları da bağımsızlıklarını ilan etmişler. Barcelona’da en büyük ilerleme ve genişleme 13.-15.yy’lar döneminde görülür. Günümüzdeki birçok katedral, saraylar ve anıtlar bu dönemden kalmadır.

Barcelona Picasso, Miro, Dali ve Gaudi gibi çok büyük sanatçıların da vatanıdır. Bu sanatçıların eserlerine gerek yolda yürürken gerekse müzelerde çok sık rastlayacaksınız.

Şehri keşfe başlamak için en doğru yerlerden biri Barcelona’nın en eski meydanlarından biri olan Catalunya meydanı (Plaça de Catalunya). Bu meydan ortasında heykeller, çevrede birçok pandomim sanatçısının bulunduğu oldukça geniş bir meydan. Bu meydandan şehrin en hareketli, canlı ve işlek caddesi olan La Ramblas caddesinin sonuna kadar yürüdüğünüzde ise Akdeniz’in kıyısına varıyorsunuz. İstiklal caddesini andıran bu caddenin sonunda ise 60 metrelik dökme bir anıt olan Colomb heykeli ve Akdeniz kıyısındaki marina yer alıyor. Bu heykel, Kolomb’un 1493 yılında Amerika’dan dönüşünde yanındaki altı Karayipli ile birlikte karaya ayak bastığı yere yapılmış. Colomb burada parmağı ile amerika’yı işaret ediyor ve sadece parmağının uzunluğu 1,5 metre. Anıt, Gaieta Buigas tarafından 1888 Evrensel Sergisi için tasarlanmış. İstenirse yaklaşık 3 Euro karşılığında anıtın tepesindeki platforma da çıkılabiliyor.

Kolomb heykelinin tam altında ise ufak bir antika pazarı kuruluyor. Tabii antika adı altında antika olmayan birçok şey de satılıyor.

La Ramblas caddesinin ortası tamamen yayalara yürüyüş yolu olarak ayrılmış ve her iki yanında yer alan şeritler ise araç trafiğine ayrılmış durumda. Yaya yolu olarak ayrılmış olan bölümde çok fazla çiçekçi, müzisyen, sokak satıcısı ve gazete büfeleri yer alıyor. La Ramblas caddesi günün her saati kalabalık.

La Ramblas caddesinin tüm ara sokakları bir ayrı güzel. Bu ara sokaklar bar, restoran ve cafelerle dolu. Özellikle akşam saatlerinde iğne atsan yere düşmez durumu var.

Barcelona’da hayat geç başlıyor ve geç sona eriyor. Birçok Barcelona’lı sabah geç kalkıyor. Öğlen saat 14:00 civarındaysa hayat daha yavaş akmaya başlıyor. Siesta zamanı... Dükkanlar, saat 13:30 ile 16:00 arasında kapanıyor. Eczaneler bile... Dışarıdaki kalabalık bu saatlerde yerini sokaklarda gezen turistlere bırakıyor. Öğlen siesta zamanında evlerine girmeyen Barcelona’lılar ise dışarıdaki kafeleri dolduruyorlar. Barcelona’lılar için öğlen yemekleri çok önemli. Genelde evlerine gidip aileleri ile yemek yemeği ve dinlenmeyi tercih ediyorlar. Dinlenmenin ardından tekrar işlerine gidiyorlar ve dükkanlar saat 17:00’de açılıyor. Akşam saat 20:00’de ise yeniden kapanıyor.

İşte bu saatten sonra şehir daha da bir hareketleniyor. Barcelona halkı geceye tapas yiyerek ve birkaç kadeh içki içerek başlıyorlar. Asıl akşam yemeği saati ise genel olarak saat 22:00. Bu saatten önce genelde restoranlar boş oluyor. Gece klüpleri ise gece yarısı saat 02:00 gibi hareketleniyor.

Pazar günleri şehirde alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere açık yer bulmak neredeyse olanaksız.

Barselona’da ki otel seçeneklerine gelecek olursak, Las Ramblas ve Gaudi’s Palau Güell’e 50 metre mesafede bulunan Happy Apartments, merkezi bir konumda yer alıyor. Ulaşım ağlarına ve alışveriş noktalarına da oldukça yakın. Şehir merkezine yakın bir lokasyonda bulunan bir diğer güzel otelde Casa - Nova Suites. Plaça de Catalunya’ya yürüyerek 15 dakika uzaklıkta olan otel, Barcelona’nın ünlü mimarilerinin ortasında yer alıyor.

Sahile ve Ramblas’a yakın bir diğer otelde Catalonia Avinyo. Otelin çevresinde birçok mağaza, bar ve restoranlar bulunuyor. Özellikle alışveriş ve gece hayatını sevenler için tercih edilebilecek bir yer. Otel ayrıca Barselona Katedrali’ne de 4 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Eğer 5 yıldızlı lüks bir otelde konaklamak istiyorsanız Barselona Limanı’nda bulunan Eurostars Grand Marina önerilebilecek en iyi otellerden. Ekonomik bir konaklama isteyenler için ise Raval bölgesinde bulunan Stay Together Barcelona Apartments düşünülebilir. Bu bölgede birçok bar ve eğlence mekânı da bulunuyor. Barselona’da konaklamak için daha fazla otel alternatifine ihtiyaç duyuyorsanız, buradan booking.com’a bakabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni