Google+

Arama formu

GUAYAQUIL WATERFRONT BÖLGESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bir liman kenti olan Guayaquil’in en etkileyici bölgelerinden biri Guayas nehri kenarı. Buraya 9 Ekim caddesinden dümdüz yürüyerek inerken sahil tarafına yani nehir kenarına varmadan Milano’daki Victoria Emanuelle Çarşısını andıran bir çarşı ile karşılaşıyoruz. Yoğun bir İtalyan etkisi göze çarpıyor.
Guayaquil

 
Bu çarşının tam karşısında ise 1749 senesinde yapılmış olan bir saat kulesi yer alıyor. Önce ahşap yapılan kule daha sonradan taş bir yapıya çevrilmiş. Üzerindeki saat ise İngilizler tarafından hediye edilmiş.
Guayaquil-1
 
Ardından nehir paraleline kurulmuş olan Water Front bölgesine gidiyoruz. Burada 2,5 – 3 kilometre boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yolunun başlangıcında dubalar üzerine kurulmuş olan  Malecon 2000 eğlence merkezi yer alıyor. Gece kulüpleri, restoranlar, hediyelik eşya dükkanları da bu bölgede yoğunlaşmış.
Guayaquil-2
 
Bu yürüyüş yolunun başlangıcında demir konstrüksiyonlu tek yapı var. Nehir burada öğlene kadar kuzeyden güneye yani Pasifik Okyanusu’na doğru, öğleden sonra güneyden kuzeye doğru akıyormuş. Yerel rehber bu durumu yoğunluk farkı olarak yorumladı.
 
Guayas nehri iki nehrin birleşmesi ile oluşuyormuş, Rambu ve Babomba nehirleri.
Guayaquil-3
 
Nehir kenarında yürüyüşümüze devam ederken Ekvator’un bağımsızlığı için çalışan iki kişi olan Simon Bolivar ve San Martin’in temsil edildiği Özgürlük anıtını görüyoruz. Anıtın üzerinde Latin Amerika ülkelerinin bayrakları yer alıyor.
Guayaquil-4
 
Hemen ardından kırmızı bir tren vagonu ile karşılaşıyoruz. Bu tren Ekvador’u kuzeyden güneye kat eden trenin sembolik bir vagonu. İçerisine girilmiyor ancak dışarıdan fotoğraflıyoruz. Ekvador’da yapılan tren yolculuğu dünyanın en güzel tren yolculukları arasında gösteriliyor.
Guayaquil-5
 
Nehir boyunca uzanan bu yürüyüş yolu çok keyifli. Park düzenlemesi ve çiçeklendirme etkileyici.
Guayaquil-6
 
Yol boyunca sergi alanları da yer alıyor. Biz de bunlardan birinde durup fotoğraf çekiyoruz.
Guayaquil-7
 
Yolun en sonunda ise sinemaları içeren geniş bir eğlence kompleksi ve tarih müzesi yer alıyor.
Guayaquil-8
 
Buradan devam ettiğinizde ise meşhur Las Penas bölgesine ulaşıyorsunuz. Ancak Las Penas bölgesini ayrı bir yazıda anlatacağım.

<<<<<<<

Guayaquil şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cesar's House Guayaquil Ecuador, Casa Bellavista, Habitacion Independiente güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Garden, Suite 1-5 Peoples, Excelente Apartamento en exclusiva zona de la ciudad. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Reyna beatriz, Casa Quisquis, grande y familiar en Facso / Urdesa, Un lugar tranquilo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Acogedora & Comoda Habitación, Villa 97, Munay Chilling House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Guayaquil aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...