Google+

Arama formu

IŞIK VE GÖKDELENLERİN ŞEHRİ: ŞANGAY

Bu yazı Gezimanya üyesi Pınar Bulut tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Size biraz da Shanghai hakkında genel bilgi vereyim diye düşündüm. Belki yolu düşen olur veya yarışmada filan çıkar, biliverirsiniz hemencecik : )

Şanghay

Bu şehir Çin’in tüm şehirlerinden daha büyük ve daha zengin. 1990’lı yılların sonunda çok hızlı bir büyüme sürecine girmiş. Şu anda 3100’den fazla gökdeleni var (evet yanlış okumadınız üçbinyüz!). 17 milyonluk nüfusuyla Çin'in en kalabalık şehri (diğerleri de pek az değiller gerçi). Başta “Hanlar” olmak üzere 56 tane etnik grup bir arada yaşıyor Çin’de.
 
Kızıl Devrim’den önce yabancı servet avcılarının ve köşeyi dönme peşinde olanların uğrak yeriymiş burası. Hatta ismi halen “birini kandırarak zorla bir şey yaptırmak” anlamına geliyor İngilizcede (to shanghai). 6000 km2'lik yüzölçümü ile dünyanın en pahalı 6. şehri şu anda. 
              
Bu parlak ışıklar altındaki Şangaylılar ise aynı zamanda ülkenin en benmerkezci insanlarıymış. Sadece kendilerine özgü bir Çince ile konuşur, gelişmişlikte Hong Kong’u yakalamak üzere, Pekin’den de birkaç bir ışık yılı ileride olduklarını düşünüyorlarmış (pek de haksız sayılmazlar bence).
 
1949’da komünistler İngiliz, Fransız ve diğer sömürgeci devletlerin elinden Shanghai’yı “kurtarıp” şehri suç örgütlerinden temizlemiş. Fabrikalar kamulaştırılmış ve tüm Çin’de olduğu gibi burada da son 10 yılda baş döndüren bir gelişme rüzgârı başlamış. Devlet öyle hamlelerle o kadar hızla geliştiriyor ki ülkeyi özel sektör ve halk bu gelişimi yakalayamıyor. Ne kadar içinde bulunsalar da bazı mantık ve genetik problemlerden dolayı biraz safça gibiler. Pratik çözümler üretemiyorlar mesela (gerçi o bizim milletimize mahsus). Taksicilerin tamamı ve halkın pek çoğu bir kelime İngilizce bilmediği gibi Latin harflerini hiç tanımıyor. Sanırım okullarda yalnızca üniversitede İngilizce öğretiliyor. Dil tamamen tonlamaya dayandığından “airport” dediğinizde aval aval bakıyorlar. Harita okuma ise sıfır maşallah…

Bütün bu ışıklı gökdelenlerin, devasa yapıların arasında bir bölge var ki görmeden Shanghai’ye geldim diyemezsiniz; Pudong Bölgesi, yani nehrin karşı tarafı. Hani şu TV kulesinin ve dünyanın en yüksek gökdelenlerinin olduğu bölge… Gerçekten de bu şehrin yeni yüzü… Lüks gökdelen siteler, Jin Mao Tower, Büyük Okyanus Akvaryumu, Dünya Finans Merkezi Kulesi ve daha yüzlercesi… Etrafa kıskançlıkla bakmamak mümkün değil.

Şanghay bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Şanghay-1

Hemen karşı yakasına da Bund diyorlar. Burasıda sömürge zamanında yapılmış olan devasa oymalı taş binalar ve önemli şirketlerin genel müdürlükleriyle dolu. HSBC (Hong Kong Shanghai Bank) Genel Müdürlüğü ilk 1923’te burada kurulmuş mesela. Bir zamanlar bu bölgeye Çinlilerin ve köpeklerin girmesi yasakmış (eee keser döner sap döner, gün gelir hesap döner).
 
Bütün algılama kıtlıklarına, acemiliklerine karşın genelde yabancılara oldukça nazik ve kibar olmaya çalışıyorlar ama... Gerçi pazarlık sırasında ne yapıp edip sizi kazıklasalar da sokaktaki insan biraz ürkek ama nazik (bu konuda Fransızların kabalıklarına kimse yetişemez zaten).

Şanghay-2

Şanghay şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ji Cha Zhi Geng Hostel, Paper feat.H12, Kevin's Old House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Blue Heart Guesthouse, Shilin Classic Guesthouse, Casa Mia Modern Studio in Old French Concession. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Vienna Classic Hotel Shanghai Hongqiao Airport Wuzhong Road, Lanson Place Jin Qiao Residence, Shanghai Marriott Hotel Hongqiao gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Tu Qu International Youth Hostel, Shanghai City Central International Hostel, Shanghai Summer International Youth Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şanghay aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


Pınar Bulut kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok. (Bir Wikipedia değilim yani) Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da...