Mercat de Sant Josep de La Boqueria: Barselona

Mercat de Sant Josep de la Boqueria, turistlerin daha çok bildiği bir ad ile La Boqueria… 1217’den beri gündemde olduğu belirtilen bir market… Hatta kendi internet sitesinde “Gastronomic Temple” "Gastronomik Tapınak"olarak geçiyor… Çok da doğru bir tespit, ne yiyeceğinizi ne içeceğinizi şaşırıyorsunuz!

Adeta renklerin birbiri ile dans ettiği bir market. (Fark ettiniz mi bilmem ama market İspanyolca’da Mercat demek bu “a” ve “e”ler yeterince kafamı karıştırdı sanırım) La Boqueria’ya geri dönersek; Barselona’nın en turistik sokaklarından biri olan La Rambla üzerine konumlanan bu açık market, meyvelere, sebzelere, çeşitli etlere, atıştırmalıklara ev sahipliği yapıyor. Özellikle meyve sularına aşık olduğunm bir market. Hindistancevizi ve ananas suyu favorim! Her daim, gittiğimde mutlaka içerim!

İlk olarak girişte sizi meyve bölümü karşılıyor. Birçok meyveci mevcut, bu meyvecilerin önünde de meyvesuları tabi ki... Rengarenk meyvelere bakınca içiniz açılıyor. Ya taze taze yiyin ya da mutlaka suyunu için benden demesi.

Eğer vaktiniz yoksa, bir yere oturup yemek yemektense ayakta atıştırmak istiyorsanız, ve tabiki Barselona’daysanız, hiç durmayın hemen La Rambla üzerinden La Bouqeria’ya koşun.

Rengarenk bir cümbüşün içinde küçük atıştırmalıklarla farklı lezzetlere doyun! Her türlü atıştırmalık mevcut diyebilirim. Kızarmış tavuktan karidese, pek çok balık ürününe kadar elinizde yiyebileceğiniz atıştırmalıklar günü kolaylaştırıyor.

La Bouqeria çok kalabalık olmasına rağmen gidip görülmesi gereken bir pazar yeri, sabah saatlerinde giderseniz çok fazla kalabalık olmaz ancak çok da erken gitmeyin malum saat 9-10 gibi açılıyor birçok yer. Sanırım erken gittiğimden dolayı La Rambla’daki performans sanatçılarını göremedim ve bu beni üzdü.

itsmuesday

Yazar Hakkında

itsmuesday

9-6 çalışan bir insan olduğumdan mütevellit, yıllık iznimi kullanarak elimden geldiğince gezmeye çalışıyorum. Yeni kültürler deneyimlemeyi, yeni tatlar tatmayı seviyorum.