Pekin: Nam-I Diğer Beijing (4. Gün)

Pekin’deki son günümüzde amacımız, yine sabah erkenden kalkıp Tiananmen Meydanı ve National Museum of China’yı ziyaret etmekti. Trenimiz 14.15’te idi. Otelden ayrılış işlemlerini tamamlayıp, valizleri lobiye bırakıp kahvaltı için McDonalds yolunu tuttuk. McDonalds kahvaltısı bizim kurtarıcımız olmuştu. Patates, yumurta ve reçelden oluşan kahvaltı; bizi gün içerisinde bayağı tok tutuyordu. Kahvaltının ardından meydana çıktık. Meydan, 4 Haziran 1989’da çok büyük bir olaya şahitlik etmiş; öğrencilerin, aydınların ve işçilerin Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşı ayaklandığı bir eylemde, üzerlerine tankların sürülmesi emri verilmiş ve eylem yüzlerce insanın ölümü ile sonuçlanmıştır.

Meydan, aynı zamanda dünyanın en büyük meydanı olma unvanına da sahip... Meydanın içinde Mao Zedong’un anıtmezarı da var. Bu mezara çanta, kamera, telefon gibi materyallerle giremiyorsunuz. Açıkçası bu tutumdan rahatsız olup, anıtmezara girmemeye karar verdik. Meydanda klasik Uzakdoğu pozumu da verdikten sonra, National Museum of China’ya yöneliyoruz. 

Müze içerisindekiler daha çok yakın tarihe ait parçalardı.

Biraz dolaştıktan sonra zamanın yaklaşması ile birlikte, Pekin’e veda edip Weifang’a geri dönmek üzere yollara düşüyoruz.   
Yazı dizisinin diğer bölümleri 

1. BÖLÜM: https://gezimanya.com/GeziNotlari/pekin-nam-i-diger-beijing-1-gun
2. BÖLÜM: https://gezimanya.com/GeziNotlari/pekin-nam-i-diger-beijing-2-gun
3. BÖLÜM: https://gezimanya.com/GeziNotlari/pekin-nam-i-diger-beijing-3-gun

Özge Alsancakhttp://seyahatgunleri.blogspot.com.tr/

Özge Alsancak

Yazar Hakkında

Özge Alsancak

Selamlar, Seyr-u Seyahat gezmek isteyip de cesaret edemeyenlerin yol haritasıdır.Nereye giderim, nasıl giderim yerine, daha da nerelere gidebilirimin derdiniz olması ümidiyle yazıyorum...