Türkiye'nin Zirve Kenti Erzurum

Dadaşlar şehri olarak anılan Erzurum; karlı dağlarıyla, bembeyaz karıyla ve tarihi yapılarıyla mutlaka gezilmeli ve keşfedilmesi gereken bir güzellik.

Erzurum tarih olarak da eski yerleşim yerlerinden biridir. Tahminlere göre M.Ö. 4900 yıllarında kurulduğu bilinen Erzurum’a; tarih boyunca, Urartular, Sasaniler, İlhanlılar, Moğollar, Selçuklular ve Bizanslılar gibi  farklı medeniyetler ve topluluklar egemen olmuştur. Şehir, 1514 yılında Osmanlıların hâkimiyetine girmiştir.

 

Erzurum’un ilk bilinen ismi, Doğu Roma İmparatoru II. Theodosios’a ithafen Theodosiopolis’tir. Eski çağlardan beri Erzurum önemli ticaret ve siyasi merkezlerden biri haline gelmiştir.
 
Erzurum, Mili Mücadele  döneminin başlatıldığı önemli şehirler arasındadır. Mustafa Kemal ilk defa 3 Temmuz 1919’da Erzurum’a giderek burada kurtuluş için kongre çalışmaları başlatmış ve bağımsızlık ruhuna destek aramıştır. Burada Erzurum Kongresi’ni gerçekleştiren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ulus açısından önemli kararlar almıştır. Vatanın bütünlüğü ve milli egemenlik kavramları ortaya atılmış, milli mücadele birliği hız kazanmıştır. Erzurum’un, özellikle ulusal egemenlik bilincinin oluşmasında tarihsel önemini unutmamak gerekir.


 

Erzurum’da hâkim olan iklim, karasal iklimdir. Kışlar çok uzun, sert ve kar yağışlı geçer. Kışın ortalama hava sıcaklığı –8 derecelere kadar iner. En düşük sıcaklık derecesi ise –35’tir.

Erzurum’da çok sayıda konaklama seçeneği bulunur. Özellikle şehir merkezinde  bütçenize uygun otel ya da pansiyon bulabilirsiniz. Kış tatili yapmak isteyenler için Palandöken çevresinde konaklama tesisleri seçenek olarak oldukça fazla. 

ERZURUM’DA GEZİLECEK YERLER

Aziziye Tabyaları, Erzurum’un en önemli noktalarından biridir. Erzurum asıl savaşını tam burada Ruslara karşı vermiştir. Burası 1867-1872 yılları arasında Erzurum-Kars otoyolunu kontrol altına almak için Sultan Abdülaziz döneminde Erzurum valisi Fosfor Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış.


 

Bu tabyaların hemen doğusunda ise Aziziye Anıtı ve arkasında 1877-78 yıllarında Osmanlı Rus harbinde genç bir kızken Rus askerlerine karşı çarpışan ve Türk kadınının savaşçı ruhunu dünyaya tanıtan Nene Hatun’un mezarı yer almaktadır.
Aziziye Tabyaları sonrası kent merkezine doğru ilerlediğinizde karşınıza Hatuniye Medresesi çıkacaktır. Çifte Minareli Medrese olarak da bilinen medresenin, zamanında Alaeddin Keykubat burayı kızı için yaptırdığından dolayı adı Hatuniye olarak anılıyor. Anadolu’nun en büyük açık avlulu medresesi olan Hatuniye’nin minarelerindeki turkuaz rengi çini işlemeleri oldukça dikkat çekici.


 

Buranın hemen arkasında ise yaklaşık 2 dönüm arazi üzerinde yer alan Üç Kümbetler bulunuyor. Silindir tarzda kesme taştan yapılmış olan 3 kümbetten biri Emir Saltuk’a aitmiş. Diğerlerinin kime ait olduğu ise bilinmiyor.


 

Erzurum’da görülmesi gereken güzelliklerden biri olan Tortum Şelalesi 48 metreden dökülen suları ile Türkiye’nin en yüksek şelalesidir. 1952-1960 yılları arasında Tortum Şelalesi’ne hidroelektrik santrali yapılmıştır. Erzurum doğu semt garajından kalkan minibüslere binerek Tortum Şelalesi’ne ulaşabilirsiniz. 


 

Palandöken Kayak Merkezi

Türkiye’de kış sporlarının yapıldığı oldukça yaygın şekilde yapıldığı Palandöken, Erzurum’un popüler yerlerinden biridir. Kayak merkezi olarak sık sık tercih edilen Erzurum’un kış turizmine katkısı oldukça büyük.


 

Palandöken Dağları, yaklaşık 3185 metredir ve Türkiye’nin en yüksek noktalarından biridir. Kayak  zamanı,  Ekim sonlarına doğru başlamaktadır.


 

Yaklaşık 30 bin kişi kapasiteye sahip Palandöken Kayak Merkezi, 22 adet geniş pisti barındırıyor. Sürekli kar yağması ve uzun geçen kış burada tatil yapanlar için büyük keyif. Palandöken Kayak Merkezi, Uluslararası Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmış ve bu sayede dünya çapında da adını duyurabilmeyi başarmıştır. Palandöken, Erzurum Havaalanı’na oldukça yakın. Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla kişi kendini kayak merkezinde buluyor.

Atatürk Evi Müzesi

Müzenin tarihsel önemi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzurum Kongresi öncesi buraya gelip Rauf Orbay ile birlikte 9 Temmuz-29 Ağustos 1919 tarihine kadar burada konaklamasıdır. Erzurum Kongresi’ne ait çalışmaların yapıldığı bu konağın ziyaretçisi de oldukça fazla.


 

Müzede kongre dönemine ait belgeler, Kazım Karabekir’e ait özel eşyalar sergileniyor. Bu tarihi konak 3 Ekim 1984 yılından beri Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açık.

ERZURUM’DA ALIŞVERİŞ

Erzurum’da alışveriş denince akla Oltu Taşı gelir. Erzurum ülkemizde taş işçiliği bakımından üne kavuşmuş şehirlerin başında. Özellikle Oltu Taşı küpeler, kolyeler ve tespihler ilginizi çekecektir. Erzurum’da satın almanız gereken lezzetler arasında ise ünlü akide şekerleri ve limonlu şekerler yer almakta.

 

ERZURUM MUTFAĞI

Erzurum mutfağı denince akla şüphesiz Cağ Kebabı gelmeli. Erzurum’a gidip de yemeden dönen neredeyse yoktur. Genellikle kuzu etinden yapılarak şiş üzerinde servis edilir. Erzurum’un diğer meşhur yemekleri arasında; Kesme Çorbası, Ayran Aşı, Kete, Kadayıf Dolması ve Ekşili Dolma gibi özel tatlar da yer almaktadır.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni