Google+

Arama formu

YAŞAYAN TANRI KUMARİ, KATMANDU

Bu yazı Gezimanya üyesi GÖKÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Nepallilerin yaşayan tanrıçası Kumari… Kelime anlamı olarak “Kumari” bakire kız, “kumar” ise bakir erkek demek.

“Laksmi, Vishnu’nun, Parvati ise Shiva’nın karısı olarak anlatılıyor, aslında bu çok yanlış” diyor rehberimiz. “Çünkü bunlar karı-koca değil. Aralarında karı- koca olmanın gerekliliği cinsel birleşme yok” diyor. Sadece birbirlerinin hayat arkadaşlarıymış. Çünkü her Tanrı, aynı zamanda saflığı temsil ettiği için cinsel anlamda bir ilişkiye girmemiş olması gerekiyormuş. O nedenle aslında hepsi kumar ya da kumari. En önemli tanrıları Vishnu, Shiva ve Brahma. Bunların hepsi kumar.

Ama tabii şimdi benim söz edeceğim yaşayan tanrı Kumari… Yaşarken tanrı ya da tanrıça olarak sizi düşünen size kulluk eden kişilerin olduğunu düşünsenize… Ama bu o kadar iyi bir şey değil Kumari için. Çünkü 4-5 yaşları arasındaki kızlardan bir takım elemeler sonucu en cesur olanı seçiliyor ve kumari oluyor. İşte o noktada çocuğun hayatı tamamen değişiyor. Kumari olarak seçildikten sonra Kathmandu Durbar meydanındaki sarayına yerleştiriliyor ve ara sıra ailesi tarafından ziyaret edilebiliyor. Onun dışında bu sarayda tamamen bakıcıları ile birlikte kalıyor.

Düşünsenize tam oyun çağında olan bu çocuk aslında bir saraya hapsedilmiş oluyor. Sadece yılda birkaç kez, bayram zamanlarında dışarı çıkabiliyor, yılda 6 defa. O dönemde de dışarıda yürüyemiyor. Çünkü kendisi gibi ayakları da kutsal kabul edildiğinden, yere basarsa ayakları kirlenir kutsallığına bir zarar gelir diye ya kucaklarda taşınıyor ya da tahtırevan ile dolaştırılıyor. Hatta Nepal Kralı’da yılda bir kez Kumari’nin ayaklarını öperek, hanedanının kutsanmasını beklermiş. İlginç…

Katmandu bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Kumari’nin dış dünya ile olan tek bağı sarayın penceresi. Bu pencereye sadece günde 2 kez çıkarak insanları selamlıyor. Kumari’nin büyük bir güce sahip olduğuna ve bir bakışının bile iyi şans getireceğine inandıklarından, bu sarayın altında Kumari’nin pencereden bakmasını bekleyen sayısız insan var. Ama bana sorarsanız, insanların Kumari’yi görme merakından daha büyük Kumari’nin dış dünyayı tanıma merakı. Bu da gözlerinden okunuyor rahatlıkla.

Katmandu

Kumari’nin bazı hastalıklara deva olduğunu da düşünüyorlar. Bu nedenle bazı zamanlar, Kumari tahtına oturarak, şifa arayanları sarayında kabul ediyormuş. Gelenlerin getirdikleri hediyeleri kabul eden Kumari, sessizce karşısındakini dinliyormuş. Eğer ağlarsa, ya da yüksek sesle gülerse ciddi bir hastalık ya da ölüme delaletmiş. Gözlerini oğuşturması hemen ölüme, titremesi hapishaneye, el çırpması kraldan korkulması için neden oluşacağına, getirilen yiyeceklerden alması finansal kayıplar yaşanacağı işaret edermiş. Eğer Kumari sessiz ve hareketsiz bir biçimde kaldıysa, bu her şeyin iyi olacağına ve dileklerin gerçekleşeceğine işaret ediyormuş.

Katmandu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Swagat homestay, Kathmandu Homestay, Khushi Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri tourist apartment, The Kitchen Travels Home, Mums Homestay. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Nepal Expats Hostel, Hotel Maalaxmi Inn, Home way Home gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Kasthamandap Traveller`s Home, Sara's Backpackers Hotel, Manamaiju Homestay and Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Katmandu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Günde 2 defa 10’ar dakika olmak üzere kendini halka gösteren Kumari, ergenlik dönemine kadar da bu görevi sürdürüyormuş. Ancak adet görür görmez, tanrıçanın bedeninden çıktığına inanılır ve sıradan bir ölümlüye dönüşür.

Saraydan ayrılırken de Nepal hükümeti ayda 40 dolar olmak üzere kendisine bir maaş bağlar.
Tabii sonra bu genç kızın hayata adaptasyon sürecini düşünmek hiç zor değil. Batıl bir inanca göre eski bir Kumari eğer evlenirse, eşi altı ay içinde kan kusarak ölüyormuş. Ama evlenip çoluk çocuğa karışan kumariler de var tabii.

Buradan Thamel meydanına doğru yürüyoruz. En çok dikkatimizi çeken şey, rengarenk keçe dükkanları. Keçeden her şeyi yapıyorlar, montlar, saç tokaları, çantalar, patikler, oyuncaklar.

Katmandu-1

Nepal’de alışveriş çok uygun. Şalları, şalvarlar, polarlar, dağcılık malzemeleri, maskeler, ne ararsanız var. Bu cadde üzerinde bir dişçi dikkatimizi çekiyor. Hindistan’dakilere göre daha iyi koşularda olsa da, aynı mantık… Takma diş mi alacaksın, tak, dene, uyuyorsa al….

Katmandu-2

Etiketler


GÖKÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim. HASAL’den 2000 yılında mezun olduktan sonra babamın yolunu izleyerek İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine girmeye hak kazandım ve Cerrahpaşa’lı olmanın ayrıcalığını yaşadım. 2008 yılında girdiğim TUS sınavı...