Yaşayan Tanrı Kumari, Katmandu

Nepallilerin yaşayan tanrıçası Kumari… Kelime anlamı olarak “Kumari” bakire kız, “kumar” ise bakir erkek demek.

“Laksmi, Vishnu’nun, Parvati ise Shiva’nın karısı olarak anlatılıyor, aslında bu çok yanlış” diyor rehberimiz. “Çünkü bunlar karı-koca değil. Aralarında karı- koca olmanın gerekliliği cinsel birleşme yok” diyor. Sadece birbirlerinin hayat arkadaşlarıymış. Çünkü her Tanrı, aynı zamanda saflığı temsil ettiği için cinsel anlamda bir ilişkiye girmemiş olması gerekiyormuş. O nedenle aslında hepsi kumar ya da kumari. En önemli tanrıları Vishnu, Shiva ve Brahma. Bunların hepsi kumar.

Ama tabii şimdi benim söz edeceğim yaşayan tanrı Kumari… Yaşarken tanrı ya da tanrıça olarak sizi düşünen size kulluk eden kişilerin olduğunu düşünsenize… Ama bu o kadar iyi bir şey değil Kumari için. Çünkü 4-5 yaşları arasındaki kızlardan bir takım elemeler sonucu en cesur olanı seçiliyor ve kumari oluyor. İşte o noktada çocuğun hayatı tamamen değişiyor. Kumari olarak seçildikten sonra Kathmandu Durbar meydanındaki sarayına yerleştiriliyor ve ara sıra ailesi tarafından ziyaret edilebiliyor. Onun dışında bu sarayda tamamen bakıcıları ile birlikte kalıyor.

Düşünsenize tam oyun çağında olan bu çocuk aslında bir saraya hapsedilmiş oluyor. Sadece yılda birkaç kez, bayram zamanlarında dışarı çıkabiliyor, yılda 6 defa. O dönemde de dışarıda yürüyemiyor. Çünkü kendisi gibi ayakları da kutsal kabul edildiğinden, yere basarsa ayakları kirlenir kutsallığına bir zarar gelir diye ya kucaklarda taşınıyor ya da tahtırevan ile dolaştırılıyor. Hatta Nepal Kralı’da yılda bir kez Kumari’nin ayaklarını öperek, hanedanının kutsanmasını beklermiş. İlginç…

Kumari’nin dış dünya ile olan tek bağı sarayın penceresi. Bu pencereye sadece günde 2 kez çıkarak insanları selamlıyor. Kumari’nin büyük bir güce sahip olduğuna ve bir bakışının bile iyi şans getireceğine inandıklarından, bu sarayın altında Kumari’nin pencereden bakmasını bekleyen sayısız insan var. Ama bana sorarsanız, insanların Kumari’yi görme merakından daha büyük Kumari’nin dış dünyayı tanıma merakı. Bu da gözlerinden okunuyor rahatlıkla.

Kumari’nin bazı hastalıklara deva olduğunu da düşünüyorlar. Bu nedenle bazı zamanlar, Kumari tahtına oturarak, şifa arayanları sarayında kabul ediyormuş. Gelenlerin getirdikleri hediyeleri kabul eden Kumari, sessizce karşısındakini dinliyormuş. Eğer ağlarsa, ya da yüksek sesle gülerse ciddi bir hastalık ya da ölüme delaletmiş. Gözlerini oğuşturması hemen ölüme, titremesi hapishaneye, el çırpması kraldan korkulması için neden oluşacağına, getirilen yiyeceklerden alması finansal kayıplar yaşanacağı işaret edermiş. Eğer Kumari sessiz ve hareketsiz bir biçimde kaldıysa, bu her şeyin iyi olacağına ve dileklerin gerçekleşeceğine işaret ediyormuş.

Günde 2 defa 10’ar dakika olmak üzere kendini halka gösteren Kumari, ergenlik dönemine kadar da bu görevi sürdürüyormuş. Ancak adet görür görmez, tanrıçanın bedeninden çıktığına inanılır ve sıradan bir ölümlüye dönüşür.

Saraydan ayrılırken de Nepal hükümeti ayda 40 dolar olmak üzere kendisine bir maaş bağlar. Tabii sonra bu genç kızın hayata adaptasyon sürecini düşünmek hiç zor değil. Batıl bir inanca göre eski bir Kumari eğer evlenirse, eşi altı ay içinde kan kusarak ölüyormuş. Ama evlenip çoluk çocuğa karışan kumariler de var tabii.

Buradan Thamel meydanına doğru yürüyoruz. En çok dikkatimizi çeken şey, rengarenk keçe dükkanları. Keçeden her şeyi yapıyorlar, montlar, saç tokaları, çantalar, patikler, oyuncaklar.

Nepal’de alışveriş çok uygun. Şalları, şalvarlar, polarlar, dağcılık malzemeleri, maskeler, ne ararsanız var. Bu cadde üzerinde bir dişçi dikkatimizi çekiyor. Hindistan’dakilere göre daha iyi koşularda olsa da, aynı mantık… Takma diş mi alacaksın, tak, dene, uyuyorsa al….

GÖKÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim.