Dünyanın Farklı Yerlerinden Dondurma Yorumları

Sıcak günlerin dünya çapındaki resmi tatlısı dondurmaya yerel dokunuşlar... Bazıları "Olsa da yesek!" dedirtirken, bazıları düşündürüyor. Sizler için ülkelerin birbirinden farklı dondurma yorumlarını derledik. Dondurma gerçekten en sevdiğimiz tatlılardan biri olsa da tatlının bazı uyarlamalarını tatmak isteyeceğimizi asla tatmıyoruz.

Falude

Dondurmanın İranlı hali. Şiraz şehri ile birlikte anılan nişastalı tatlı, tel şehriyeyi andıran eriştelerin üstüne dökülen vişne, gül ya da limon suyuyla yapılırken safranlı dondurma ile servis ediliyor. 

Gelato

İtalyanlar dondurmalarının "ice cream" olarak anılmasından rahatsızlar. Gerçekten de gelatonun daha yoğun kıvamda olduğunu ve kremadan çok süt içerdiğini söyleyebiliriz. Bu da daha az yağ ve daha çok hissedilen aroma anlamına geliyor.

Gelato

Peynirli Dondurma

Filipinlerden yerel bir lezzet. Peynirin bu tatlı hali, bir zamanlar sadece sokak satıcılarında bulunurken artık bir market ürününe dönüşmüş durumda. Yine de sokakta ekmek içinde yemeyi tercih edebilirsiniz.

Spaghettieis

Yazılış doğru. "Spaghettieis" Almanya'da bir İtalyan tarafından geliştirilmiş soğuk tatlı çeşidinin ismi. Çırpılmış kremanın üstüne yerleştirilen, Alman Spatzle eriştesi kalıbında ya da patates doğrayıcısında şekillendirilmiş vanilyalı dondurma, çilek sosu ile birleştiğinde adeta bir "napoliten soslu spagetti" görüntüsüne bürünüyor. Süsleme için kullanılan toz badem ya da hindistan cevizi ise parmesan peynirini canlandırıyor.

Dondurma

Akutaq

"Alaska'da dondurmanın ne işi olabilir?" şeklinde bir soru akıllara gelse de buzun önemli bir etken olduğu kültürde soğuk bir tatlıya da şaşırmamak gerek. Eskimo dondurması olarak da anılan bu geleneksel tarif; aslında çırpılmış yağ ile et, balık, bitki kökleri ya da orman meyveleri gibi geniş yelpazede malzemelerin birleşmesiyle çeşitli sonuçlar veriyor. Yakın zamanda şeker ve sütün eklenmesi ile bildiğimiz dondurmaya biraz daha yakınlaşmış.

Kulfi

Hindistan'ın bu soğuk tatlısı, dondurucular sağolsun, dünyanın birçok bölgesine yayılarak popülaritesini arttırmış. Yoğunlaştırılmış krema, şeker ve safran ile kakule gibi egzotik tatların birleşmesiyle yapılan kulfi, bir çubukla dondurulduğunda yenmesi daha da kolay hale geliyor. 

Mochi Dondurması

Dondurma ile Japonya'nın geleneksel lezzeti mochinin buluşması. Özel yöntemlerle pirincin hamur kıvamına getirilmesiyle ortaya çıkan pirinç kekleri olarak tanımlayabileceğimiz mochilerin dondurma dolgusuyla zenginleştirilmesi, Asya ve Amerika izleri taşıyan bir füzyon mutfağı örneği oluşturuyor.

Mochi

Maraş Dondurması

Ülkemizin soğuk tatlı kategorisindeki iddialı lezzeti ve aynı zamanda turistik bir aktivitenin başrol oyuncusu olan Maraş dondurmasının kıvamı kamyon, vinç ve arabaların da dahil olduğu çeşitli testlerden geçirilerek onaylanmış durumda. O dondurmayı almak o kadar kolay değil!

Chunky Monkey

Amerika'dan bir "ice cream" aroması. Ünlü Ben&Jerry's markasının çikolata, muz ve cevizi bir araya getirdiği dondurmanın hikayesi Ben ve Jerry isimli iki arkadaşın, 1978 yılında Burlington, Vermont'ta açtığı mütevazı dondurmacıya uzanıyor. Bugün ise dünya çapında en çok bilinen ve tüketilen dondurma çeşitlerinden...