Noel Baba'nın İzinde

Nereden başlamalı kırmızı yanaklı tonton Noel Baba’yı anlatmaya? Tüm dünyada ister yaşanılan kültürde olsun isterse olmasın, hepimiz biliriz Noel Baba’yı. Küçük çocukları mutlu eder o, yeni yıla girmeden küçücük bir gülücük görebilmek adına geyiklerin yardımıyla bacalardan hediyeler atar o. İyi kalplidir, şefkatlidir, güler yüzlüdür, çocukları sevindirmek ister, ihtiyacı olana vermek, onun hayattaki misyonlarının başında gelir.

İster hayali olsun ister olmasın, ister inanç olsun ister olmasın, Noel Baba’yı tüm dünya bilir ve sever.

Ren geyikleri ile havada süzülerek, 4 Aralık gecesinde uslu duran küçük çocukları, çeşitli hediyelerle sevindirdiği bilinir. Yeni yıl ruhuna mutluluk ve güzellik katan bu müthiş kahramanımız, Santa Claus, St. Nicholas (Aziz Nicholas), Old St. Nick, Father Christmas (Noel Baba), Kris Kringle, Papa Noel, Weihnachtsmann olmak üzere pek çok isimle anılmaktadır.

Peki, tüm dünyada genel olarak Noel Baba olarak bilinen bu hayal kahramanı ya da gerçek kahraman hakkında neler biliyoruz? Gelin hep birlikte bir detaylara göz atalım.

Noel Baba’nın Hikayesi

Santa Claus, Aziz Nicholas ya da Kris Kringle, Hristiyan geleneklerinde oldukça uzun bir hikayeye sahiptir. Günümüzde Noel Arefesi’nde uslu kız ve erkek çocuklara oyuncak getiren neşeli ve iyiliksever bir kahraman olduğu düşünülmektedir. Fakat aslında Noel Baba’nın hikayesi, 3. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Zengin bir buğday tüccarının oğlu olan Aziz Nicholas, yani gerçek Santa Claus’un M.S 270 yılında, Antalya’nın Patara kentinde doğduğu bilinmektedir.

Kibarlığı ve saygınlığıyla oldukça hayran olunan Claus, pek çok efsaneye konu olmuştur. Piskopos olan Claus, zengin ailesinden miras kalan tüm varlığını, ihtiyacı olanlara hediye etmiştir ve fakir ya da hasta ne kadar insan varsa hepsine yardım etmek için tüm kırsal bölgede seyahat etmiştir. Tüm bu iyilikleri yaparken de asil bir davranışla kimliğini gizlemeyi, bir ilke edinmeye özellikle dikkat etmiştir. Kendisi ile ilgili pek çok efsane bulunan St. Nicholas hakkındaki en iyi hikayelerden biri, babaları tarafından başlık parası ile kölelik için satılmak üzereyken kurtardığı üç kız kardeşin hikayesidir.

Bir diğer hikaye ise yanlışlıkla ölüm cezasına çarptırılan üç adamı, kurtarmasıyla ilgilidir. İlerleyen yıllarda ise Nicholas’ın popülerliği gitgide yayılmıştır ve adı ‘Denizciler ile Çocukların Kurtarıcısı’ olarak anılmaya başlamıştır.

Gerçekte ne zaman öldüğü tam anlamıyla bilinmese de ölüm yıl dönümü olduğu düşünülen 6 Aralık, geleneksel olarak ‘Şanslı Bir Gün’ gibi düşünülür. Hristiyanlığa göre bu tarih ‘Aziz Nikola Günü’ olarak kutlanır ve bu günde çocuklara çeşitli hediyeler verilir. Nicholas, Protestanlığın yaratılmasına öncülük eden ve azizleri onurlandıran görüşten uzak, dini bir hareket olan 1500’lerdeki dini reforma kadar, Avrupa’da popüler bir azizdi.

Bundan sonra bile her ne olursa olsun, Saint Nicholas, Hollanda’da önemli bir figür olmaya devam etti. Öyle ki Hollandalılar, 6 Aralık gününü anlamlı bir şekilde kutlamaya devam ettiler. Bir gece öncesinden çocukların ayakkabılarını şöminenin kenarına koyması, genel bir alışkanlıktı. Çünkü Saint Nicholas, şöminenin bacasından hediyeleri attığında, bu ayakkabıların içerisine rahatlıkla girebilecekti. Böylece çocuklar, sabah kalktıklarında da Saint Nicholas’tan kendileri için gelen yeni hediyeleri görüp mutluluktan dört köşe olacaklardı.

Hollandalı göçmenler, Saint Nicholas ya da Sint Nikolaas ya da takma adı Sinterklaas efsanesini, 1700’lü senelerde Amerika’ya taşıdılar. Bunun sonucunda Saint Nicholas, Amerika’da pek çok dönüşüm geçirdi: Sinterklaas, Santa Claus oldu ve 6 Aralık’ta hediyeler vermek yerine Noel Tatili’nin bir parçası oldu. Böylece St.Nicholas, Hollanda, Belçika ve diğer kuzey ülkeleri de dahil olmak üzere çeşitli kültürler altında, hediye veren bir hayırsever figürüne dönüştürüldü. Örneğin, St.Nicholas İngiltere’de, ‘Noel Baba’ olarak anılmaktadır.

Patara, Noel Baba’nın Doğduğu Yer

Peki, Noel Baba’nın doğduğu Antalya’nın güzel ilçesi Patara hakkında neler biliyoruz? Antalya’da bulunan Demre ve Patara, Santa Claus’un memleketi olarak biliniyor. Ren geyiği ekibinin yardımıyla atlı kızak kullanan ve çocuklara hediyeler taşıyan, kırmızı-beyaz giyen yaşlı bir adam olarak tanımlanan Santa Claus, gerçekte Saint Nicholas, pek çok çocukluk hatırasının kahramanı olsa da gerçekte Türkiye’de doğmuş ve yaşamış olarak anılıyor.

Bu varsayıma göre doğum yeri, Antalya’nın Gelemiş Köyü’ne komşu olan eski Patara kentidir. Saint Nicholas, eğitimini takiben Myra’nın şimdiki Demre kentinin piskoposu olarak görev yapmıştır. Türbesinin bulunduğu Demre’de aynı zamanda Saint Nicholas hatırasını anmak amacıyla bir kilise bulunmaktadır. Saint Nicholas’ın ayak izlerini sürmek için doğal güzelliği ve tarihi mirası ile Patara’yı ziyaret etmek, oldukça yerinde bir hareket olacaktır.

Kendini, iyilik ve mucizelere adamış olan St. Nicholas’ın bu güzellikleri yaşadığı Patara, iyi korunmuş tarihi mirasları ile antik bir kenttir ve ayrıca Antalya’daki en güzel ve en büyük plajlara sahiptir. Patara’da en çok ziyaret edilen yapılardan bazıları ise şunlardır: Patara Antik Tiyatrosu, restorasyon geçirmiş Likya Birliği Meclis Binası, Saint Nicholas Kilisesi, Patara Deniz Feneri, Patara Zafer Takı, Patara Sütunlu Cadde, tapınak ve sayısız şapel, Patara’da ziyaret edilecek yerlerden sadece bazılarıdır. Patara, tarihi miraslarının önemi ve Saint Nicholas’ın doğduğu yer olmasının yanı sıra meşhur Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Caretta’ların yumurtlayıp yavruladıkları en nadide plajlardan birine ev sahipliği yapmasıyla ün salmıştır.

Noel Baba Kilisesi, Demre

Saint Nicholas, Demre’nin psikoposu olarak hizmet ettiğinden dolayı adeta şehir ile özdeşlemiş durumdadır. Orada ölmesine ve şehirde defnedilmesine rağmen mezarı üzerine bir kilise inşa edilmiştir. Hatta Ortaçağ zamanında bu kilise, hacı olmak için bir merkez olarak kullanılmıştır ve hatta bugün bile aynı amaçla ziyaretçilerinin akın ettiği bir kilise olmaya devam etmektedir. 1983’ten beri, öldüğü gün olan her 6 Aralık’ta ‘Santa Claus Dünya Barış Anma Günü’, Hristiyan dünyasının bu önemli azizini anmak üzere Demre’de organize edilmektedir. Anadolu’da binlerce yıldır, farklı kültür ve dinlerle birlikte barış içinde yaşayanları tüm insanlığa hatırlatmak için törenlerde farklı inançlarda olan insanlar, çeşitli dualara katılmaktadırlar.

Noel Baba’nın Köyü Lapland, Finlandiya

Santa Claus’un köyü, Finlandiya’nın, Laponya (Lapland) Bölgesi’ndeki Rovaniemi şehrindedir. Çoğu zamanını, hayattaki misyonu olan çocukların mutluluğunu sağlamak ve yetişkinlerin refahını arttırmak üzere burada yaşamıştır. Tüm bu güzel amaçlarının yanı sıra ‘Sevgi ve Saygı Mesajı’ ile ‘Yeni Yıl Ruhu’nu tüm dünyada yaymak, onun en baştaki hedeflerinden biriydi.

1992’den beri her gün açık olan Santa Claus Köyü’ndeki Santa Claus’un ofisi, dünyanın her köşesinden her yaştaki ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Santa Claus, dünyanın döngüsünü nasıl ayarladı, nasıl 24 saat içerisinde çocuklara hediyelerini verebildi? Santa Claus’un en büyük sırlarından birine, kendi köyünde birebir tanıklık edebilirsiniz. Dünyanın en tatlı adamlarından birini görmek isterseniz, Santa’nın sırlarına bir bakış atabilir ve 24 saat içerisinde tüm dünyayı dolaşıp tüm çocuklara hediyeleri taşıdığı aracı, görme şansına erişebilirsiniz.

Ayrıca kışın ve baharda, Rovaniemi’deki Santa Claus Köyü’ndeki ofisin hemen arka bahçesinde gerçekleşen geyik turunun keyfini çıkarabilirsiniz. Bu geyik turları yazın gerçekleşmediğinden, olur da yazın yolunuz düşecek olursa safari turlarını deneyebilirsiniz. Aynı zamanda Santa Claus Reindeer Resort’ta konaklayabilir ve Laponyalı stili Lapland Restoran Kotahovi’de bir şeyler yiyebilirsiniz. Noel Baba Köyü’nde konaklama alternatifleriniz, Santa Claus Reindeer Resort ile sınırlı değil. Ağaç Otel, Camdan Resort, Kuzey Kutbu Lodge, Kuzey Kutbu Kar Otel, Nova Skyland Otel, alternatiflerinizden sadece bazıları.

Rovaniemi’deki Yeni Yıl Evi’nde Santa ile yani Noel Baba ile buluşmaya hazır olun. Dünyanın farklı yerlerinden Yeni Yıl geleneklerini gösteren Yeni Yıl Sergisi’ni de asla kaçırmayın. Girişin ücretsiz olduğunu söyleyelim. Sevdiklerinize güzel bir sürpriz yapmak isterseniz, Santa Claus Merkez Postanesi’nden yeni yıl öncesi direk Santa Claus damgalı, yeni yıl mektubu gönderebilirsiniz. Kuzey Kutbu’ndan hele bir de Noel Baba’dan gelen mektubu görünce, sevdiklerinizin mutluluğunu düşünün. Ayrıca Santa Claus’a, dileklerinizi yazdığınız güzel bir mektup da gönderebilirsiniz. Bu arada Santa Claus’a her sene yarım milyondan fazla mektup geldiğini belirtmeden geçmeyelim.

Santa Claus Köyü’nden yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan ve bir mağara evi andıran SantaPark’ta, Elf Okulu’na gidip Mrs. Gingerbread’ın Mutfağı’nda zencefilli kurabiyelerin tadına bakabilir, Buzlar Kraliçesi’nin Buz Galerisi’nde soğuğu hissedip sahnede başrolde Santa’nın kendisi olmak üzere ‘Büyülü Yeni Yıl Şovu’ nu izleyebilirsiniz.

Noel Baba’nın Köyü’ne giriş ve Noel Baba’nın kendisi ile buluşmanın herhangi ücreti bulunmuyor. Fakat geyik turu ya da Kuzey Kutbu’nu Geçiş Sertifikası gibi ekstralar, doğal olarak ücretli.

Noel Baba’nın Köyü’ne kadar gelmişken hediye almadan olmaz. Köydeki mağazalardan, hatıra kalacak güzel hediyelikler almayı kesinlikle ihmal etmeyin ve Yeni Yıl ruhunu, Noel Baba’nın Köyü’nde hissetmeye hazır olun. Baş döndüren bu köyün, özellikle çocukların favorisi olduğunu söylemeye gerek bile yok. Kuzey Kutbu’nda eğlence sizi bekliyor.