Google+

Arama formu

RENKLİ NOEL PAZARLARI

Bu yazı Gezimanya üyesi Dilara Seven tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yeni yıl kutlamalarının ayrılmaz bir parçası da kuşkusuz rengarenk Noel Pazarları… Kurulan standlar, yeni yıl temalı ürünler kent sokaklarını süslüyor. Noel pazarları denildiğinde ilk akla gelen Alman Noel pazarları olsa da, özellikle Avrupa’nın pek çok şehrinde farklı Noel pazarlarına rastlamak mümkün. Siz de Noel alışverişi yapmayı düşünürseniz işte seçenekler…
RENKLİ NOEL PAZARLARI

Geleneksel Yılbaşı Pazarlarının Başkenti, Berlin
Geleneksel Yılbaşı Pazarlarının Başkenti olarak tanımlanan Berlin’de her sene yaklaşık altmışa yakın Noel pazarı kuruluyor. Brandenburg Kapısı ve şehrin diğer tüm meydanları Yeni yıl renklerine bürünüyor.

Berlin içindeki en büyük ve popüler olan Noel pazarı ise Batı Berlin’in merkezindeki Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche'de kuruluyor.

Berlin’deki Noel pazarları her sene Kasım’ın son haftası açılıyor ve yeni yıla kadar açık kalıyor. Bu dönemde alışveriş yapmanın yanı sıra, Noel pazarlarında kurulan tezgahlarda Almanya’ya has yiyecekleri deneyebilir,  kavrulmuş badem atıştırabilir ve tarçınlı sıcak şarap içebilirsiniz.

Eğer çocuklarınızla birlikte seyahat ediyorsanız, Alexanderplatz’daki Noel pazarına uğramalısınız. Burada çocuklarınız panayır oyunları ve atlı karıncalarda vakit geçirirken siz de özgürce Noel alışverişinizi yapabilirsiniz.

Dünyanın En büyük Noel kekini tatmak isteyenler Dresden’e
Dresden de sayısız Noel pazarları ile en ilgi çeken yerlerden. Ancak Dresden’i diğer Noel pazarı kentlerinden farklı kılan Noel keki geleneğinin yaşatılıyor olması. Şöyle ki; Dresden’deki Strezelmarkt’taki Noel pazarının Almanya’daki en eski Noel pazarı olduğu tahmin ediliyor. Buradaki en ünlü olay ise Almanlar’ın “Stollenfest” adını verdikleri geleneksel Noel keki pişirme festivali.

Bu kek meyve ve badem ezmeleri ile hazırlanan Alman versiyonu bir Noel keki. Üstelik de öyle ufak tefek bir kek değil. Fırıncıların birleşerek pişirdikleri bu kek toplam 4 ton. Kek hazırlandıktan sonra emeği geçen yüzlerce fırıncı ve pasta şefi tarafından eski şehrin sokaklarında gezdirilir. 5 Aralık günü ise kentteki insanlara dağıtılarak tattırılır.

Almanya’da kurulan diğer etkileyici Noel pazarları için Bremen, Köln, Düsseldorf, Frankfurt ve Nuremberg’i de tercih edebilirsiniz.
RENKLİ NOEL PAZARLARI-1

Çikolata Tutkunları Brüksel Pazarına
Brüksel’in merkezi Grand Place’den başlayan Noel pazarı, St. Catherine’e kadar devam ediyor. Yaklaşık iki kilometrelik alanda kurulan pazardaki tezgahların herbirinin üzerinde ise minik ahşap çatıları var.

Brüksel noel pazarından mutlaka almanız gerekenler arasında ise Noel Baba formundaki çikolatalar,  Noel Baba formunda pişirilmiş “Speculoos” denilen zencefilli ekmek ve “klaasjest” adı verilen yoğun çikolatalı sert bir kek türü yer alıyor.

Yılın bu döneminde Place du Marche’de kurulan Açıkhava buz pistinde ise dilediğiniz gibi buz pateni yapabilirsiniz.

Belçika’daki diğer etkileyici Noel pazarları ise Antwerp, Brugge ve Liege’de kurulmaktadır.
RENKLİ NOEL PAZARLARI-2

Peynir, Donut ve Amsterdam…
Noel’in en coşkulu kutlandığı şehirlerden biri olan Amsterdam’da da kurulan Noel pazarı sayısı hiç de azımsanamayacak kadardır. Otuza yakın olan Pazar, Noel sezonunu kestivaller ile açar. Diğer kentlere göre Hollanda’da Noel pazarları biraz daha erken kurulmaya başlar, Kasım’ın üçüncü haftasında pazarlar açılır. En çok tercih edilen pazarlar ise Dam Square ve Museumplein çevresinde olanlardır.

Pazardan el işi ürünler ve Yeni yıl hediyelikleri alabileceğiniz gibi Hollanda’ya has lezzetleri de tatma şansını yakalayabilirsiniz. Meşhur Hollanda peynirlerinin yanı sıra “Olibollen” adını verdikleri Hollanda donutlarını tadabilirsiniz.

Bu dönemde kurulan Açıkhava buz pateni pistlerinde buz pateni yapma şansına da sahipsiniz. Leidseplein’i tercih edebilirsiniz.

Noel Kurabiyesi Pişirmek İçin Viyana…
Viyana’nın en meşhur Noel pazarı yılda bir milyona yakın ziyaretçiyi ağırlayan Christkindlmarkt. Belediye meydanında kurulan bu Noel pazarı, aynı zamanda Avrupa’nın da en popülerlerinden. Viyana’da kurulan bu pazarlar bir Pazar olmasının ötesinde daha çok halk için sosyalleşme mekanları.

Bu pazarlarda şekerleme, kokulu mumlar, elişi ürünleri ve sanat ürünlerini bulabilirsiniz. Ayrıca sıralanmış tezgahlar arasında Noel kurabiyesi pişirme atölyelerinde Noel kurabiyesi yapabilirsiniz. Çeşit çeşit çikolatalar, bira, hot doglar ve kızartılmış patatesler pazara ayrı bir koku katıyor.

Viyana’da Noel pazarlarında mutlaka ve mutlaka sıcak şarap içmeli, haşlanmış elma ve kavrulmuş kestane yemelisiniz.

İskandinavya’nın Renkli Noel Pazarı Kopenhag…
İskandinavya’nın en önemli kentlerinden biri olan Kopenhag da yılın bu döneminde ışıl ışıl bir havaya bürünüyor. Hava sıcaklıkları yılın bu döneminde sıfırın altında olsa da Noel ruhu içinizi ısıtacak.

Kopenhag’ın en önemli eğlence merkezi olan Tivoli bahçeleri Kasım ortasından itibaren tamamen yılbaşı ortamına dönüşüyor. Tivoli bahçelerinin hali hazırdaki renkli ve hareketli ortamı daha da canlanıyor kurulan Noel tezgahları ile.
RENKLİ NOEL PAZARLARI-3

Yılın bu döneminde bahçeler buz pateni alanı olarak açılıyor ve Rollercoaster’lar neredeyse aralıksız raylarda dönüyorlar. Yılın bu döneminde Danimarka’nı başkenti Kopenhag sadece İskandinavya’dan değil, pek çok bölgeden turistleri kendisine çekiyor.

Fantastik Işıkları ile Göteborg…
Kış aylarında Kuzey Avrupa’da günler ne kadar kısalırsa geceleri ışıltı da o kadar artıyor. İşte Göteborg da özellikle yılın bu döneminde en fazla ışıldayan şehirlerden.

Noel döneminde Göteborg’da kurulan Noel Pazarı tam tamına 3 kilometre uzunluğunda. Kentin ışıltılı havası, bu dönemde kurulan tezgahlar ile büyüleyici bir hal alıyor. Tezgahlarda hediyeliklerin yanı sıra en fazla rastlayacaklarınız ise aromalı şaraplar, kavrulmuş badem ve waffle.
RENKLİ NOEL PAZARLARI-4

Kasım ortasında kent merkezinde kurulan Noel tezgahlarının yanı sıra, Liseberg eğlence parkı da tamamen bir Noel eğlence merkezine dönüyor.