Meksika Mutfağı

Meksika mutfağıpek çok kültürün de etkisiyle oldukça zengindir. Yine de Meksikalıların en temel besin kaynağı kesinlikle mısırdır. Bir kap sıcak tortilla mutlaka yemek masalarında bulunur. Tacolar her yerde mevcuttur. Biftek, domuz eti ve balık en çok tüketilen et çeşitleridir. Antojitos adını verdikleri atıştırmalıklara hemen her köşe başında rastlayabilirsiniz. Vejetaryenler için nopales adını verdikleri sulu armut kaktüsü iyi bir alternatiftir, ayrıca oldukça çok çeşitte mantarlar da ülke mutfağında önemli yer tutmaktadır. Zapote ve tuna adını verdikleri egzotik meyvelerini de mutlaka deneyin.

Ülke mutfağının geleneksel lezzetlerinin arasında guacamole adını verdikleri püre haline getirdikleri avakado, kırmızı biber, soğan ve domatesle yaptıkları yemeklerinin yanı sıra rosto yapılmış keçi eti cabritoasado gelir. Ayrıca marine edilmiş domuzu turunçgillerle tatlandıkları ve muz kabuğu ile sardıkları cochinitapibil, peynir ya da sebzelerle hazırlanan kızartılmış tortillaları quesadillas ülke mutfağında çokça tüketilmektedir. Tavuk etiyle doldurdukları ve sigara şeklinde sardıkları flautası dipsosla tüketirler. Hemen her restoranın masasında göreceğiniz baharatlı ve acılı salsa sosları ülke mutfağının demirbaşlarındandır.

Tekilanın en çok tüketildiği içkilerden olduğu ülkede tekilayı andıran mezcal da pek çok kokteylde kullanılmaktadır. Meksika’nın dünyaca ünlü likörü kahlua kahve ve romla beraber tüketilmektedir. Sol, Corona, Modelo gibi yerel biralara sahip ülkenin en meşhur siyah birası ise Negra Modelo’dur.

Alkol tüketimi yaşı sınırının 18 olduğu ülkede, müşterilerden beklenen bahşiş yüzde 15-20 arasındadır.