Tayland'da Ulaşım


thaiembassy.com

Tayland’da ulaşım genel olrak metro, havaray ve otobüslerle yapılıyor. Küçük bölgelerde ise Tuk Tuk adı verilen yerel taksiler ile kısa mesafe yolculukları yapılıyor.

Metro ve otobüsün yanı sıra nehir ulaşımı da Tayland’da tercih edilen bir başka ulaşım şekli. Nehir ulaşımı ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta trafik hayli yoğun. Şehirlerarası yolculuk için ise öncelikli olarak hava yolu tercih ediliyor.

Havaalanı şehir merkezine 25 km. uzaklıkta bulunuyor. Havaalanında şehre raylı sistemi, otobüs ya da taksiyi kullanmanız mümkün. Havaalanının alt katında bulunan iki adet raylı hat bulunuyor. Hatlardan biri olan şehir hattı ve tüm istasyonlarda dururken, Express hat, her istasyonda durmuyor. Hatlar için otomatlardan jeton almanız mümkün. Şehir hattının ücreti gideceğiniz mesafeye göre değişmekle birlikte 20-45 Baht arasındadır.

Taksiyi tercih ederseniz ortalama 300-400 bahtı gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca taksiciyi taksimetreyi açması için de uyarmanız gerektiğini belirtelim.

Havaalanında bulunan şehir içi otobüs terminalinden araca binmek de bir başka tercih. Otobüslerin ortalama ücreti 30 Baht. Havaalanı aynı zamanda şehirlerarası otobüs seferlerinin düzenlendiği bir istasyona da sahip, buradan turistik diğer şehirlere ulaşım rahatlıkla sağlanabiliyor.