Budapeşte'yi Yaşamak...

Yarım gününüzü city bus (Budapeşte Sightseeing Bus) ile şehri keşfetmeye ayırabilirsiniz. Genelde bu otobüsler sabah saat 10:00’dan akşam üstü saat 17:30’a kadar yarım saatte bir var. Bilet fiyatları yaklaşık 18 Euro civarında. Otobüsten hiç inmez iseniz yaklaşık 2 saat sürüyor.

Burada başlangıç noktası olarak Erzsebet Square’den başlarsanız, ilk olarak Andrassy Caddesinde ilerliyorsunuz. Bu cadde şehrin en işlek ve önemli caddelerinden. Türk konsolosluğununda yer aldığı bu caddede öncelikle Opera Binasını göreceksiniz. Opera binasının içi 8,5 Euro karşılığında gezilebiliyor. Opera Binası 1884 senesinde inşaa edilmiş, neo-klasik ve neo-rönesans karması bir tarzı var. İçerisindeki 1.200 kişilik konser alanı at nalı şeklinde ve özellikle merdivenleri çok şık.

Aynı cadde üzerinde devam edildiğinde sol tarafınızda Terör Binasını göreceksiniz. Nasıl anlayacağız derseniz, bina kendisini belli ediyor. Özellikle çatı kısmında devasa bir şekilde “TERROR” yazdığını göreceksiniz. Vaktiniz olursa mutlaka bu Terör müzesini gezin.

Bu caddenin en sonunda Kahramanlar Meydanı’na ulaşıyorsunuz. (Hösök Tere – Heroes’ Square). Tarihte kanlı savaşlara tanıklık etmiş olan bu meydanda yarım daire şeklinde dizili sütunlar ve bu sutunların arasında Türklere ve diğer milletlere karşı mücadele vermiş Macar krallarının ve komutanlarının heykelleri var. Ortada bulunan 36 metre yüksekliğindeki sütunun üzerinde ise elinde kutsal Macar hacını tutan Cebrail meleğin heykeli var. Bu sütunun alt tarafında yedi Macar kabilesini temsil eden heykeller bulunuyor.

Bu meydanda bir de Sanat galerisi var. Bunu da gezebilirsiniz. Meydanın arka tarafı ise sanki bambaşka bir dünyaya açılıyor. Arka tarafında şehir parkı var. Bu parkın içinde Vajdahunyad Şatosu, bir göl –ki kışın bu göl buz pisti olarak kullanılıyor-, hayvanat bahçesi, lunapark ve en önemlisi bir termal hamam (Szechenyi Thermal Bath) bulunuyor. İçinde satranç oynanabilen bir havuz var. Budapeşte’deki hamam kültürü 2.yy’da Roma dönemine dayanıyor. Ancak asıl populerliğine 16. ve 17.yüzyıllarda Osmanlı egemenliği ardından kavuşuyor. Halen çok fazla ziyaretçi çeken 4 tane Osmanlı Hamamı var: Rudas, Rac, Kiraly ve Csaszar. Bu hamamın en büyük özelliği ise kentin en sıcak doğal su kaynağının üzerinde yer alıyor olması. Vaktiniz varsa bu hamam’a gidin. Buraya şehir merkezinden sarı renkli metro hattı ile de gelebilirsiniz.

Budapeşte’de ulaşım çok kolay ve fazla alternatif var. Komünizm’den kalma 3 farklı metro hattı (Kırmızı, sarı ve mavi) mevcut. Onun dışında Tramvay, troleybüs ve otobüsler 04.30 ile 23.00 arası durmaksızın ve dakik olarak çalışıyorlar. Otobüs biletinizi tramvayda ya da troleybüste de kullanabiliyorsunuz. Bir de gece saat 24:00’ten sonra çalışan otobüsler var. Yani ulaşım ağı muhteşem.

 

Buradan tekrar otobüse bindiğiniz noktaya çok yakın bir noktadaki Sinagog’a geleceksiniz. Bu sinagog Dohany caddesinde yer alıyor. Bizantin stilindeki bu sinagog Avrupa’daki en büyük sinagog olarak biliniyor. Beyaz ve kırmızı tuğlalardan oluşturulan bu sinagog 19.yy’ın ortalarında Viyanalı mimar Ludwig Förster tarafından inşaa edilmiş. Oldukça zengin seramik dekorasyona sahip olmakla birlikte iki kulesi üzerindeki soğan kubbeleri de bir hayli ilgi çekiyor. Müze kısmında ise roman döneminden günümüze kadar yahudilik ile alakalı bir çok eser sergilenmekte. Ancak Cumartesi günleri kapalı.

Bu noktadan sonra otobüs Buda tarafına geçecek ve sırasıyla Gellert tepesi, liberty statu, finukuler, buda kalesi balıkçılar burcu çevresinde dolaşarak tekrar peşte tarafına geçecek. Bu nedenle, Buda tarafına geçmeden önce Sinagog’ta inerek hem Sinagog’u gezebilir ardından da oraya çok yakın konumda bulunan meşhur Vati Utka Caddesinde kendinizi yemeğe ve alışverişe kaptırabilirsiniz. Ancak fazla kaptırırsanız Buda kısmını gezemeden, City Bus biletiniz yanabilir. Çünkü alınan bilet tek gün için geçerli. O nedenle önerim bu caddede alışverişe zaman ayırıp ayaküstü bir şeyler atıştırmanız. Buda tarafından sonra tekrar bu caddeye gelerek ya da Tuna nehri kenarında bir restorana giderek keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

 

Budapeşte konaklama bakımından birçok bütçeye uygun fırsatlar sunan bir şehir. Otel seçiminizi yaparken merkezi ve ulaşım ağlarına yakın olmasına dikkat edilmesinde yarar var. Bu özelliklerde ki oteller içinden birkaç öneri de verilebilir.  Bazilikanın hemen yanında bulunan 19.yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren Hotel Central, şehrin tam kalbinde yer almasının yanısıra çevresinde birçok eğlence mekanları, kafeler, restoranlar ve mağazalar bulunuyor. Bunun yanında hem ekonomik hem de kaliteli oteller arasından bir tercih yapmak isteyenler için Ibis Budapest Centrum kesinlikle aklınızda bulunmalı. Otel metroya ve Ulusal  Müzeye birkaç adım mesafede bulunuyor. Son olarak da Genç macar sanatçılarının eserleriyle dekore edilmiş hoş bir atmosphere sahip olan Bohem Art Hotel’I de düşünebilirsiniz. Otel, Tuna Nehri'ne ve Vaci Utca alışveriş caddesine sadece 50 metre uzaklıkta yer alıyor. Otel çevresinde ise çok sayıda restoran, kafe ve bar bulunuyor. Bu otel önerilerinin dışında, Budapeşte’de ki diğer otel seçenekleri için buradan booking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz. 

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni