Google+

Arama formu

DİKKAT! SAKIZ ÇİĞNEMEK YASAK! - SİNGAPUR

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Singapur çok büyük bir şehir değil. Burayı gezmek için 3 gün yeterli. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Dünyaca ünlü botanik / orkide bahçeleri, Gece safarisi, Sentosa Adası, Orchard alışveriş caddesi, Clark Quey ve Robertson Quey ile Marina bölgesi yer alıyor.

Biz gezimize ilk olarak orkide bahçelerinden başladık. Orkide’yi orkide yapan özellik 5 yaprak ve bir de dili olmasıymış. 3.500 tane farklı çeşit orkide olduğundan bahsediyor yerel rehberimiz. Yeni bir cins orkide üretilince belirli bir döner masaya koyuyorlar ve burayı ziyarete gelen bir ünlünün ismini veriyorlarmış. Biz gittiğimizde 3.501. çeşit orkide masada dönüyordu. Bizi ünlü kabul etmedikleri için hayliyle ismimizi veremedik.

Orkide yetiştiği sırada toprağa ihtiyaç duymuyor. Hindistan cevizi kabukları arasında , kömür (odun kömürü) veya terracota (kırmızı kiremit) topları içinde yetişiyor. Lady Diana’nın ismini verdiği beyaz Diana orkidesini, aynı balerin şeklindeki dans eden orkideleri gördük. Çok geniş bir alandaki envai çeşit ve farklı renklerdeki orkideleri seyretmek bize görsel bir şölen yaşattı.

Singapur Şehri

Buradan sonra ünlü Orchard caddesine geldik. Bu cadde boyunca çok büyük alışveriş merkezleri var. Biz gittiğimiz sırada 29. Alışveriş merkezi açılmıştı. Ama şu an 40’ın üzerinde. 5 milyon kişi ve 40 alışveriş merkezi…

Bu sırada 1870 senesinde 3 ermeni kardeşin yaptığı Ruffels otelini görüyoruz. Bu otel, Asya’nın en prestijli oteli olarak kabul ediliyormuş. Tabii fiyatlar muazzam, gecelik ücreti 700$. Önünde çok güzel yelpaze şeklinde palmiyeler var.

Nehir kenarında bir bot turu yapmak ta oldukça keyifli olacaktır.

Singapur Şehri şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Conservation Shophouse, Rest House, Family Home with Elegant Rooms güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Beary Best! Kampong Glam, Two Bedroom in Chinatown above MRT, The Capitol Kempinski Hotel Singapore. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Olam1688, Venue Hotel The Lily, The Fragrance Hotel (Joo Chiat) gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Blue Jazz Hostel, Campbell Inn, Funworknet tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Singapur Şehri aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Singapur Şehri-1

Singapur “Fine City”, cezalar şehri olarak biliniyor. Belki de cezalar bu kadar ağır olduğu için bu kadar düzenli ve insanlar birbirlerine saygılı.

Singapur’da uyuşturucunun cezası çok ağır. 1 gr eroin 10 yıl, 2 gr eroin 20 yıl, 3 gr ve üzeri ise kesin idam cezası. Cinayet işlemekte idam cezasına götürüyor.

Singapur’da sakız çiğnemek ve bu sakızı yere atmak da kesinlikle yasak. Bu yasaklamanın sebebi aslında bayağı eskiye dayanıyor. 41 sene boyunca iktidarda kalan Kral LiQuan’a asansöre bindiği sırada sakız yapışıyor. Ardından da kral, tüm ülkede sakız çiğnemeyi yasaklıyor. Ama şu sıralar çok fazla insan bu kuralı dikkate almıyor.

Singapur’un simgesi haline gelmiş olan meşhur Merlion heykeli de nehir kenarında konumlanmış. Bu arada yüksek gökdelenler, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, her yer çimen ve çiçekler ile kaplı.
Çin mahallesi ve Hindu tapınağını geziyoruz. Eğer törenlerine denk gelirseniz daha da fazla keyif alabilirsiniz.

Singapur Şehri-2

Ertesi gün Faber Tepesi'ne geliyoruz. Manzara muhteşem. Oradan da teleferiklere binerek Sentosa adasına gidiyoruz. Teleferik ile bu ufak ülkeye tepeden bakmak bir harika. Eğer istenirse yemekli olacak şekilde de teleferiğe binebiliyorsunuz. Bu teleferikler “VIP” olarak adlandırılıyor ve tabii ki tarifesi daha pahalı. Seçim sizin.

Singapur Şehri-3

Sentosa adası çok keyifli ve eğlenceli bir ada. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Sentosa adasında Malay yaşamını anlatan çok güzel bir müze gezdik. Burada “keşke bizde de olsa” dediğim bir gelenekleri olduğunu öğrendim. Yeni doğan 3 aylık bir bebeğe tören yapılıyor. Kafasında kaç tel saç varsa kesiliyor. Her saç teli için, saç telleri ile birlikte bir hindistancevizi ağacı dikiliyor. Düşünsenize böyle bir gelenek biz de olsa, belki gölgesinde serinleyebileceğimiz sayısız ağaca sahip olurduk.

Ardından keyifli bir akvaryum gezisi yapıyoruz. Akşam saatlerinde ise Sentosa’da kaçırmamanız gereken bir gösteri var. Lazer ışınlarının su gösterisine eşlik etmesi ile ortaya muhteşem bir Show çıkmış. Yaklaşık 1000 kişilik bir Açıkhava gösterisi. Hava tam karardığı saatlerde başlıyor ve tüm insanlar şovu izlemek üzere akın ediyorlar.

Sentosa adasındaki Merlion heykeline de çıkabilirsiniz. Buradan da manzara müthiş. Çıkarken Singapur hakkında bir takım bilgiler ile donatılacaksınız. Bu anlatımı da oldukça hoş biçimde sergilemişler.

Singapur Şehri-4

Girişte bilet ile birlikte size Merlion parası veriliyor. Bu parayı içeride heykele attığınızda ise ufak bir hediye kazanıyorsunuz. Ben Merlion anahtarlığı kazanmıştım.

Singapur’da o kadar farkı milletten insan var ki, ve bu durum bu ülkeye o kadar büyük zenginlik ve renklilik katıyor ki, sadece bu renkliliğe tanık olmak için bile gidilmesi gereken bir ülke. Singapur seyahatiniz sırasında konaklamak için şehrin gezi noktalarına yakın Crowne Plaza Changi Airport ve ya Chic Capsule Otel otellerini tercih edebilirsiniz.

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...