Dolu Dolu Gezilecek Şehir Barselona

Dolu dolu geçen 4 gün 3 gecelik bir Barcelona gezimiz oldu. İlk defa İspanya ya gideceğim için çok heyecalıydım. Uçaktan iner inmez İspanya turumuza başladık. Öncelikle Yahudi tepesi adı verilen İspanya'yı yukarıdan seyredebileceğimiz bir yemyeşil park alanına çıktık.

Bu ilk durağımız sonrası otobüsle bir şehir turu yapıp otele yerleşmeye gittik. Otelimiz Mar Bella Plajı karşısındaki Front Maritim Hotel'di. odamız plaja bakıyordu çok şanslıydık (oda: 1123). Ortalama bir oteldi fakat konum olarak güzel bir yerdeydi. Karşısı uzun sahil plajıydı. Otelin arkasından H16 otobüsüne binerek direk merkeze ulaşılabiliyordu (2,15 Euro şehir merkezine yaklaşık 15dk). La Rambla Caddesi'ndeki Hard Rock Cafe'nin oradaki duraktan yine aynı otobüse binilerek otele geri dönülebiliyor (pg taulat provençals durağında inilmeli)

Paella

Barselona İber Yarımadası'nda bulunuyor, sokaklar ızahara biçinde birbirini kesiyor. Sehir planlaması çok iyi. Yollarda köşeler yuvarlak, bu planlama araçlar için büyük kolaylık. İspanyol Meydanı çok görkemli ve keyifli bir meydan. Bu meydana akşam gelip sarayın ordaki ışık gösterilerİ izlenebilir, ama belli günlerde oluyormuş öncesinden araştırılmalı. İlk günümüzde Barselona'nın ünlü caddelerinden biri olan La Rambla Caddesi'ni gezdik. Caddenin aşağısına yürürken sağda bir pazar alanı var. Çok renkli olan bu pazarda çeşit çeşit meyvelerin ve balık ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Barselona da mutlaka Tapas (Patron en ünlü mekan öncesinden rezervasyon yapılması gerekiyor) ve Paella'nın tadına bakmamızı tavsiye ettiler. Ben çok beğenmedim bu caddede birçok restoranda yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca Rocambolesc markalı dondurma zincirlerinde dondurma yiyebilirsiniz ama ben pek beğenmedim.

İlk gün La Rambla ve paralelindeki mağazaları, sokakları gezdik çok keyifliydi. Barselona'da çantalara dikkat etmek gerekiyor çünkü yankesicilik çok fazla. Çantasını kaptıran arkadaşlarımız oldu özellikle cafe ve restaurantlarda dikkat edilmeli.

Park Guell

Birinci gün yağmurlu bir havaya günaydın dedik. İlk rotamız Gaudi'nin eserlerinden biri olan Park Güell'di. Gerçekten en ince detayına kadar önem verilerek tasarlanmış muhteşem yapılardı. Evleri görünce Hansel ile Gratel'in evleri aklıma geldi. Görülmeye değerdi doğrusu. Havanın yağmurlu olmasına aldırmadan La Sagra da Familia bitmeyen klise adını verdikleri Gaudi'nin diğer eserini görmek için yola çıktık. Klise içini göremedik maalesef çok fazla sıra vardı klise yarım günümüzü alabilirdi. Rivayete göre Kiliseye uzaktan nasıl göründüğüne bakarken Gaudi trenin altında kalarak vefat etmiş. Yıllardır yapım aşamasında olduğu için bu kliseye 'Bitmeyen Klise' adı verilmiş. Barselona adeta Gaudi'nin eserleri ile donatılmış. Caddelerde Gaudi'ye ait değişik tasarımlardaki binalara rastlamak mümkün. Bunlardan en önemlileri Casa Mila, Casa Museu Amattler, Casa Batllo. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Diğer durağımız eski İspanyol köylerini simgeleyen şehir merkezindeki küçük bir kasaba Poble Espanyol. Buraya giriş ücretli. İçeride el sanatları ve tasarım ile uğraşan ve yaptıklarını satan küçük dükkanlar ve cafeler var. Sokakları rengarenk çiçeklerle dolu patika yollarında yürümek çok keyifli. Küçük köyü gezdikten sonra Barcelona Kilisesi'nin arka dar sokaklarında kayboluyoruz. Sokaktaki müzisyenler dar sokaklara ayrı bir hava katıyor. Bu çevrede iki önemli mercat (pazar) yer alıyor pazar günleri tatil birncisi Mercat del born diğeri Mercat de Santa Caterina. İspanya'ya özgü yiyecek ve eşyaları burada bulmak mümkün. Bu günün akşamında flamenko gösterisine gidiyoruz öncelikle rezervasyon yaptırmak şart 40 Euro. Gösteri sırasında İspanya'ya özgü içecek olan bir kadeh sangria veya alkolsüz içecek bedava. Gösteri nefes kesiciydi. İspanya'ya yolu düşenlerin mutlaka bu gösteriyi izlemelerini öneririm. Palacio del Flamenco'da 1,5 saat süren Flamenko y Ole göstersini izledik. Dansçıların performansları muhteşemdi. Gösteri çıkışı Barselona'nın ünlü caddelerinde yürüyüş yaptık ve otelimize geri döndük.

Sagra da Familia

İkinci gün sabah erken kalkıp öncesinde rezervasyon yaptırdığımız Dali Müzesi için yola koyulduk. Şehirden iki saatlik mesafede bulunan bu müze kesinlikle gezilmesi gereken noktalardan. Dali'nin hayal gücünü herşeyi ile ortaya koyan bu müze gezdiğim ve en keyif aldığım müzelerin ilk sırasına yerleşti. Müzenin önünde kurulan pazarı ayrıca gezebilirsiniz. Dali müzesine gelmişken bu bölgede olan Girona kasabasına uğramamak olmazdı. Girona bir nehrin kıyısında olan Floransa'yı andıran küçük şirin bir kasaba. Game of Thrones ve daha birçok filme mekan olmuş güzel bir kasabada şuşu tatlısı yenmeli dediler ama hikayesi olan bu tatlıyı siesta nedeniyle yiyebileceğimiz bir yer bulamadık. Ayrıca görkemli bir kilise var bu kilise de gezilebilir. Girona turu sonrası şehir merkezine geri döndük. La Rambla Caddesi'nden marinaya doğru yürüdük Cristof Colomb'un Amerika'yı işaret ettiği heykelini gördükten sonra sahilde rotamıza devam ettik. Bu heykelin tepesine çıkarak Barselona seyri yapılabilir. Ayrıca yapılabilecek diğer bir aktivite teleferikle Barselona'nın en tepe noktasına çıkmak biz yapamadık artık bir sonraki sefere :)

Dali Müzesi

Üçüncü gün artık son günümüz. Sabah kahvaltı sonrası Mar Bella sahillerinde güzel bir yürüyüş yaptık. Gerçekten huzur verici temiz bir atmosfer vardı. Mayıs başı olduğu için plaj sezonu açılmamıştı henüz. Sahilin bu hali çok güzeldi. Otelimiz çevresinde güzel bir AVM ve lunapark olduğunu o gün farkettik ama çoğu şeye vaktimiz kalmamıştı maalesef. Barselona tekrar tekrar gelinebilecek ve her defasında farklı keyifler yaşatabilecek bir şehir. Uçağımız saat 13.50'teydi. 11:00'de tur otobüsüne binerek yarım saat sonra hava alanına vardık ve dolu dolu geçen Barselona turumuz ardından güzel ülkemiz için uçuşa geçtik...