Gaziantep'te Tatmadan Dönülmeyecek 14 Lezzetli Şey

Yuvalama çorbası: Başka yerdekine benzemez, ustasını buldunuz mu hafif ekşimsi lezzeti ve doyurucu enfes kıvamıyla damaklara unutulmaz iz bırakır.

Beyran Çorbası: Eski Çarşı yakınlarında Metanet Lokantası'nda sabah erken saatte içilmesi tavsiye edilir. Acısını kendinize göre ayarlarsınız o kadar ama o kadar muhteşem bir lezzettir ki akıllarda kalıcı hasar bırakıp sürekli özlemeye sebep olur.   

İster yanınızda götürün ister hemen oracıkta tadına bakın, fıstık cennetinde fıstığın binbir hali... Kuş Boku Fıstık almadan dönmeyin.   

Eğer kışa doğru gittiyseniz harika zamanlama! Kırma zeytinin tadına doyum olmaz. Hem kahvaltıda hem diğer öğünlerde çekirdek çitler gibi gider, sayısı sayılmaz. 

Çocuklugunda taze nohut yiyenler el kaldırsın. Hiç yemeyenler derdine yansın. Gaziantep’te mevsiminde tezgaha düşen taze nohut ziyafetini asla kaçırmasın.

Haydi tazesini bulamadınız, ama nohut dürümün tadına bakmadan, o lezzet patlamasına ve o enfes damak tadına şahit olmadan dönmeyin sakın. Hiç gitmemiş sayarız valla! 

Antep'in içi fıstıklı Kahke kurabiyelerini tatmadan, eşe dosta Bey Mahallesi'ndeki 40 yıllık ustasından Yıldız Fırın'dan kurabiye ve çubuk almadan dönmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

Lahmacun için dayanılmaz adres yine bey mahallesindeki Kadir Usta. Fırın küreği gibi kocaman, bol malzemeli ve çıtır çıtır lahmacunu nasıl yalnız 3 TL'ye veriyor bilemem ama bu lahmacunsa diğerleri neydi diye hala soruyoruz kendimize...

 

Yine buraya özgü muhteşem bir lezzet; Urmu (dut suyu). Kabul her mevsimde bulunmaz ama Haziran ortalarında yolunuz düşerse her köşe başında satılan bu enfes içeceği mutlaka tatmalısınız. Faydaları saymakla bitmez, lezzeti unutulmaz.                                

Simit kebabını, küşlemeyi, altın vuruşu ve kaşık salatasını zaten hiç anlatmıyorum. Kızılay karşısında Mehmet Usta'dan yerseniz, siz de anlata anlata bitiremezsiniz nasılsa...

Her derde deva yalnız burada bulunacak baharatlar saymakla bitmez. Hemen oracıkta deneyin, 3-5 paket sardırın, pişman olmazsınız.

Baklava zaten klasik ama KoçakBaklava kesinlikle Oscarlı klasiklerden... IMDB'ye çıksa 10 tam puan alırdı kesin!

Bu kadar yedik içtik üstüne bir kahve iyi gider derseniz Menengiç kahvesini deneyin deriz. Yabani fıstık ağaçlarının tohumlarıyla yapılırmış bu kahve. Yumuşak ve hoş bir içimi var. Macchiato’dan nesi eksik?       

Veee en muhteşemini en sona sakladık! Fıstıklı, bol kaymaklı incecik sıcak katmer. Geri kalan her şeyi boşverin. Sırf onu yiyebilmek için Antep’e gitmeye değer. Sabahın erken saatinde Bakırcılar'da Katmerci Zekeriya Usta'ya vardınız mı cennetin kıyısında arafta sayın kendinizi. O muhteşem lezzet sizi kızgın kumlardan serin sulara atacak, tatlı standardınızı çok üst noktalara taşıyacak.

Eminim listeye sizin de katacaklarınız olacak. Ancak 2 günlük Antep kaçamağı sonrası bizi alana götüren taksicinin de dediği gibi: Adam adama ne demiş? Ceviz gibisin, erik gibisin mi demiş.Adam adama fıstık gibisin demiş. Gerisi hikaye beyiim…

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.