Oyuncak Trenden Darjeeling Manzaraları

Darjeeling’den sonra Sıkkım’a geçeceğimiz için ilk işimiz özel izin almak için Sıkkım turizm bürosuna gitmek oluyor. Sıkkım izni için ikişer adet vesikalık fotoğraf isteniyor. Dolayısı ile fotoğrafçıya gidip, 8’er adet fotoğraf çektiriyoruz. 8 vesikalık fotoğraf 50 Rupi yani yaklaşık 1$ civarında. İzin için evraklarımızı doldurduğumuz gibi, Oradan Dünya Mirasları listesinde yerini almış olan “Oyuncak Tren” diye tabir edilen trene binmek üzere istasyona geliyoruz. Kişi başı tek yön için 200 Rupis (4-5$) ödüyoruz.

Vagonumuz first classtı. İçi eski olsa da, çok şirindi. Vagonun tavanları incecik bambu kamışları ile çok güzel dizayn edilmişti. Tuvaleti ilginçti, tuvalet deliğinden raylar görünüyordu.

Bu tren yolu ilk olarak 1881’de İngilizler tarafından yapılmış. Yapıldığı senelerde sadece 1 buharlı tren çalışıyormuş. Günümüzde ise 1 dizel ve 2 buharlı tren aktif olarak çalışmakta. Rehberimizden ayrılarak tren yolculuğumuza başlıyoruz.

Yol boyunca panoramik manzaralar eşliğinde seyahat ediyoruz. Dik yamaçlar arasından ilerlerken en çok göze çarpan, çay tarlaları arasındaki renkli renkli, tek katlı, küçük, bol çiçekli evler ve minicik dükkanlar.

İlk durağa geldiğimizde rehber ve şoförümüzü göremediğimiz için ikinci istasyona doğru yolculuğa devam ediyoruz. Bu sırada trenin 300 derecelik dönüş yaptığı noktada Batasiya Loop Bahçesi ve meşhur savaş anıtını görüyoruz. Savaş anıtı 1947’de verilen bağımsızlık savaşı anısına dikilmiş.

Yaklaşık 2 saat süren bu keyifli tren yolculuğumuz sırasında 60 cm.lik tren raylarının karayolu üzerinde sıklıkla zikzaklar çizdiğine şahit olduk, çok ilginçti. Zaten dar olan karayolu üzerinde tren bir sağa geçiyor, bir sola. Yani araçlar ve tren aynı yolu paylaşıyor.

Tren yolunun yanı başında ise sıra sıra dizili evler var. Bu tren yolculuğunda Darjeeling’deki yerel yaşamı çok daha yakından görme fırsatını da bulmuş olduk. Darjeeling çok dik yamaçlar üzerinde yer aldığı için evlerin büyük çoğunluğunun bir cephesi bu yamaçlara yaslanmış durumda.

Bu yolculuk yaklaşık 2 saat sürmekte. Ancak Darjeeling’te mutlaka yapmanız gereken bir aktivite. Darjeeling'te tek gecelik konaklama için mükemmel oteller mevcut bunlardan birkaçı ise Singtom Resort ve Windamere Hotel..

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.