Google+

Arama formu

OYUNCAK TRENDEN DARJEELİNG MANZARALARI

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Darjeeling’den sonra Sıkkım’a geçeceğimiz için ilk işimiz özel izin almak için Sıkkım turizm bürosuna gitmek oluyor. Sıkkım izni için ikişer adet vesikalık fotoğraf isteniyor. Dolayısı ile fotoğrafçıya gidip, 8’er adet fotoğraf çektiriyoruz. 8 vesikalık fotoğraf 50 Rupi yani yaklaşık 1$ civarında. İzin için evraklarımızı doldurduğumuz gibi, Oradan Dünya Mirasları listesinde yerini almış olan “Oyuncak Tren” diye tabir edilen trene binmek üzere istasyona geliyoruz. Kişi başı tek yön için 200 Rupis (4-5$) ödüyoruz.

Darjeeling

Vagonumuz first classtı. İçi eski olsa da, çok şirindi. Vagonun tavanları incecik bambu kamışları ile çok güzel dizayn edilmişti. Tuvaleti ilginçti, tuvalet deliğinden raylar görünüyordu.

Bu tren yolu ilk olarak 1881’de İngilizler tarafından yapılmış. Yapıldığı senelerde sadece 1 buharlı tren çalışıyormuş. Günümüzde ise 1 dizel ve 2 buharlı tren aktif olarak çalışmakta. Rehberimizden ayrılarak tren yolculuğumuza başlıyoruz.

Darjeeling bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Darjeeling-1

Yol boyunca panoramik manzaralar eşliğinde seyahat ediyoruz. Dik yamaçlar arasından ilerlerken en çok göze çarpan, çay tarlaları arasındaki renkli renkli, tek katlı, küçük, bol çiçekli evler ve minicik dükkanlar.

Darjeeling-2

Darjeeling şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Paradise Homestay, Himshikha Homestay, Anugrah Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Mountain Homestay, Little Singamari Home Stay, Langdak Homestay. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kanchanjunga home stay, Room in a homestay in Kalimpong, by GuestHouser 22433, Sumitel Suites & Spa, Darjeeling gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz NEW SINGALILA PARK HOMESTAY, International Youth Hostel Darjeeling, Happy Valley Homestay tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Darjeeling aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İlk durağa geldiğimizde rehber ve şoförümüzü göremediğimiz için ikinci istasyona doğru yolculuğa devam ediyoruz. Bu sırada trenin 300 derecelik dönüş yaptığı noktada Batasiya Loop Bahçesi ve meşhur savaş anıtını görüyoruz. Savaş anıtı 1947’de verilen bağımsızlık savaşı anısına dikilmiş.

Darjeeling-3

Yaklaşık 2 saat süren bu keyifli tren yolculuğumuz sırasında 60 cm.lik tren raylarının karayolu üzerinde sıklıkla zikzaklar çizdiğine şahit olduk, çok ilginçti. Zaten dar olan karayolu üzerinde tren bir sağa geçiyor, bir sola. Yani araçlar ve tren aynı yolu paylaşıyor.

Darjeeling-4

Tren yolunun yanı başında ise sıra sıra dizili evler var. Bu tren yolculuğunda Darjeeling’deki yerel yaşamı çok daha yakından görme fırsatını da bulmuş olduk. Darjeeling çok dik yamaçlar üzerinde yer aldığı için evlerin büyük çoğunluğunun bir cephesi bu yamaçlara yaslanmış durumda.

Darjeeling-5

Bu yolculuk yaklaşık 2 saat sürmekte. Ancak Darjeeling’te mutlaka yapmanız gereken bir aktivite. Darjeeling'te tek gecelik konaklama için mükemmel oteller mevcut bunlardan birkaçı ise Singtom Resort ve Windamere Hotel..

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...