Google+

Arama formu

Yeni bir şehre gidince nerelere gidersiniz diye sorsalar aşağı yukarı hepimiz aynı şeyi cevaplarız sanırım. Müzelerini gezelim, meydanlarında oturalım, belli başlı cafelerinde kahvemiz içelim, sokaklarında kaybolalım.

Stockholm’de ise tüm bunların yanına metro istasyonlarını da eklemeliyiz. Sokakta T (Tunnelbana) olarak gördüğünüz her tabelanın merdivenleri seni ayrı bir konsept durağa götürebilir.

Stockholm

Stockholm-1

Bence Stockholm metro istasyonları, müzelere ayrılan vakit kadarını hak ediyor kesinlikle. Kısaca özetlersem şehirde tam 110 istasyon bulunuyor. Bunların 47 tanesi yerin üzerinde geri kalan 63 durak ise yerin altında bulunuyor. Bu 63 duraktan bazıları o kadar güzel ki duraktan geçerken inebilir fotoğrafını çekebilir gezebilir tekrar sıradaki metro ile devam edebilirsin.

Stockholm şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Residence Perseus, Hellstens Glashus, Företagsbostäder Business Apartments - Stockholm. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Villa Berkle, STF af Chapman gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Amazing and Spacious Apartment, Hotell M/S Monika, Hotell ANNO 1647 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Stockholm aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Stockholm-2

Stockholm’e geldiğinde hava kararınca bence yerin altını gezmen çok mantıklı olabilir. Çok eğlenceli fotoğraflar çekebilir. Bir ülkenin metro duraklarını nasıl turizmin bir parçası olarak değerlendirdiğini görebilirsin. Konsept metro istasyonları genellikle mavi hat üzerinde toplanmış durumda. Kısacası Stockholm’de metro beklerken bazen gökkuşağı altında kaybolabilir, bazen çocukların çizdiği metro istasyonlarında hayal dünyasına dalabilirsin.

Stockholm-3
 
Ne kadar?
36 Kr (yaklaşık 13 TL)  ödeyerek 75 dakikalık bilet alabilir ve tüm Zone A kısmında durakları gezebilirsin.

Stockholm-4

Hangi Duraklar?
Hallonbergen, Nackrosen, Solna Centrum, Vastra Skogen, Huvudsta, Sundbybergs Centrum, Rissne, Kungstragarden, T-Centralen, Odenplan, Thorhildsplan, Blacekeberg, Bagarmossen, Skarpnack, Gardet, Alby, Mörby Centrum, Stadion, Södra, Universitet, Midsommarkransen, Axelsberg, Radhuset, Akalla, Tekniska Högskolan.

Stockholm-5

Stockholm-6
Devamı Instagram'da..
Kullanıcı adı: seymen.b

Etiketler


Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belirlemeyi, ayakkabımı eskitinceye kadar yürümeyi,  gittiğim şehrin spor tutkusunu araştırmayı, mutfağını test etmeyi ve anılarımı ölümsüzleştirecek...


travellersg kullanıcısının resmi
travellersg
Pzt, 08/01/2016 - 00:32
Merhaba öncelikle gezi notlarınız için teşekkürler. Benim bir sorum olacaktı Stockholm Card çıkarttınız mı nasıl çıkartılır? anladığım kadarıyla bu kartla müzelere giriş ücretsiz oluyormuş.