Yaşlı Kıta ve Serengeti

Afrika kimilerine göre Avrupa ve Kuzey Amerika’dan daha yaşlı bir kıtadır. 4 milyon yaşında olduğu söyleniyor. Bunu dağların aşınmasından ve uçsuz bucaksız düz ovalardan anlamak olasıdır. Bir istisna ile, Doğu Afrika Çatlağı.

İki fay hattının birbirlerinden koparak uzaklaşması sonucu oluşan bu coğrafi yapı Çatlak Vadisi ve onu çevreleyen yanardağları meydana getirmiştir. Kilimanjaro, Kenya ve Meru Dağları ve Ngorongoro en ünlü yanardağ örnekleridir. Serengeti’nin oluşması bu yanardağların aktiviteleri sonucudur.

Olduvai Kanyonu Serengeti’nin en önemli noktalarından birisidir. Olduvai Kanyonu’nda yapılan kazılarda bu bölgedeki insan varlığının iki milyon yıl öncesine kadar gittiği belirlenmiştir.  Homo habilis 1.9 milyon yıl, Paranthropus boisei  1.8 milyon yıl, Homo erectus 1.2 milyon yıl öncesinde bu bölgede yaşamış.  Homo sapiens’in ise 17.000 yıl önce bu bölgede yaşadığı tesbit edilmiş.

Safari
Serengeti’yi dünyanın ilgi odağı yapan en önemli unsurlardan biri, belki de en önemlisi sağladığı safari olanaklarıdır.

Kiswahili dilinde safari basit anlamıyla “seyahat” demektir. Zamanla bu batı dillerinde Afrika savanalarında doğal yaşamı izleme, gözlemleme macerası anlamına bürünmüştür.

Safariye katılan her insanın en çok gözlemlemek istedikleri “Büyük Beşler”dir; aslan, gergedan, fil, leopar ve buffalo (Afrika mandası).

Yüz yıl kadar önce bunlar en korkulan ve en çok avlanan hayvanlardı. Şimdi ise hepsi koruma altındadır. Bunların arasında leopar ve gergedan ciddi anlamda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyalar.  

Bu beşliden ikisini gözlemlemek sayılarının fazla olması nedeni ile kolaydır; fil ve buffalo. Aslanlarla karşılaşmak zor olsa da bir safari etkinliğinde mutlaka uzaktan da olsa bir görüntü yakalanabilir.

Ancak, gergedan ve leopara gelince iş biraz zorlaşıyor. Gergedanların sayılarının az olmasının kesinlikle bunda etkisi var. Leoparlarda ise genelde gece avlanıp gündüz olabildiğince gizlendikleri için ve hem de sayılarının çok az olmasından görmek gerçekten zor. Örneğin, Güney Afrika’daki Kruger Ulusal Parkı’ndaki safari deneyiminde leopar görememiştik. Serengeti’de ise, üç-dört günlük araştırmamızda ancak çok uzaktan bir tane görebildik.

Daha fazla fotoğraf için;

PICASA:
https://picasaweb.google.com/104633458679852151205/SERENGETI22012013

GOOGLE:https://plus.google.com/u/0/photos/104633458679852151205/albums/5865141484355600849

GEÇKİN GEZGİN

Yazar Hakkında

GEÇKİN GEZGİN

A. RÜŞTÜ HATİPOĞLU (GEÇKİN GEZGİN)Rüştü öyle bir fanidir ki, neredeyse bebekliğinden beri gezgindir… Ankara-Polatlı yolunda gördüğü çingene obaları ona bu virüsü aşılamıştır.