Maceranın Adı: Interrail

Avrupa Demiryolları İşletmeleri'nin bu uygulaması, tek bir bilet ile birçok gezgine ucuz bir şekilde ve çok sayıda yeni yerleri keşfetme olanağı sunuyor. InterRail, sadece bu bilete sahip olanların bindiği özel bir tren ile değil, normalde de aktif bir şekilde bulunan trenler ile ulaşım sağlamaktadır.  

InterRail Global Pass Bileti Avrupa'nın 30 ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında, InterRail Bir Ülke Pass Bileti ise seçeceğiniz 30 Avrupa ülkesinden herhangi birisinde 3-8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlar. 

1

Farklı fiyat uygulaması ile tüm gezginler Interrail Pass Bileti alabilmektedir. 

Interrail Global Pass ve Interrail Bir Ülke Pass; Türkiye, Yunanistan, Finlandiya, Rusya, Hollanda, İtalya gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 30 Avrupa ülkesinde geçerlidir. 

10 günlük geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi), 22 günlük geçerlilik süresi içersinde 10 günlük (Flexi), 15 gün sürekli geçerli, 22 gün sürekli geçerli ve 1 ay sürekli geçerli olmak üzere 5 farklı şekilde biletler mevcut ve fiyatlar da farklılık gösteriyor. 

İstediğiniz zaman, istediğiniz yerden (30 ülke) başlayabilir ve rotanızı dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. 

Tren garlarında bulunan  görevlilerden de rotanız ve o an yolculuk yapacağınız tren için bilgi alabilirsiniz.

Interrail ile görülmeye değer birçok yeni köy, kasaba, şehir hatta ülkeler keşfedeceksiniz. 

2

InterRail ile kendinizi de tanıma fırsatı elde edeceksiniz. Bazen otel, bazen hostel bazense dışarıda sabahlayarak bu doyumsuz macerayı daha da zevkli hale getireceksiniz. 

Rezervasyonlu trenler ve rezervasyonsuz trenler bulunmakta. Eğer rezervasyon yaptırmadıysanız, rotanız doğrultusunda gideceğiniz trene bindiğinizde boş koltuk bulmanız yeterli : ) Fakat bazı yoğun hatlarda bu durum zor bir hal alıyor ve ayakta kalabiliyorsunuz. İşte bu durumlarda rezervasyonun önemi ön plana çıkmakta. 

Sahip olduğunuz InterRaıl biletine; bindiğiniz yer, tarih, yolculuk saati ve ineceğiniz yeri yazıyorsunuz.

Özellikle rezervasyonsuz trenleri tercih ettiğiniz zaman, birçok aktarma yapmak durumda kalıyorsunuz. 

Yanınıza fazla yük almamaya çalışın. 

3

InterRail yaptığınızda unutmamanız gereken şeylerden biri de yaptığınız rotanın değişebileceği. Çünkü yoğun bir tempo vardır ve zamansal durumlardan dolayı bu tür şeylerle karşılaşabilirsiniz. 

Aktarmalardan dolayı çok zaman kaybı olabiliyor ve önceden otel veya hostel ayarlamadığınız yerlerde kalmak zorunda olabiliyorsunuz. İşte bu durumlar için yanınızda kulaklık ve günlük bulundurun : ) 

Aklınıza takılan bir şey olduğunda veya bir problem ile karşılaştığınızda mutlaka ''Tourist Information'' kısmına uğrayın. Ayrıca her tren garında mevcut olan bu bölümden bulunduğunuz yerin haritasını da ücretsiz alabilirsiniz.

Sürprizlere açık olun ve her şeye olumlu bakmaya çalışın. 

İstediğiniz mevsimde InterRail biletine sahip olabilirsiniz fakat yaz mevsimini tercih etmeye çalışın.

Bu yolculuk için ortalama bir masraf listesi oluşturun. Zorunlu harcamalar hariç! 

Gidin, gezin, görün ve birçok güzel anı ile dönün! : ) 

rifkiunal

Yazar Hakkında

rifkiunal

13 Şubat 1993’te Van’da doğdu. İlkokulu sırasıyla; İnönü İlköğretim Okulu, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, TED Van Koleji’nde okudu. Ortaöğretimi; Özel Çınar İlköğretim Okulu’nda okudu.