Kuzey Hindistan 6:Varanası̇ - Ölüm Kokan Kültür ve Bilim Kenti - 2

Sabah erken kalkmayı oldum olası sevmem, ancak gezgin olduktan sonra müthiş güzellikteki değişik yerleri görmek, ilginç olaylara tanıklık etmek benim için uykudan önemli olmaya başlayınca birazcık zor olsa da erken kalkmayı pek de dert etmemeye başladım. Hele de geziye başlarken erken uçaklara yetişmek için erken kalkmak bana heyecan vermeye bile başladı. :)

Akşamki ilginç törenden sonra Ganj Nehri kenarındaki aynı meydana bu kez gün doğumunda geliyoruz. Anlattığım gibi, Varanasi’de ölmek ve yakılmak ise ruhun yeniden dünyaya gelmesine engel olmak demek, zira Hindu’lar Nirvana’ya erdikten sonra tekrar dünyaya gelmek istemiyorlar.

Bizi bekleyen nehir teknesine biniyor ve kıyıya paralel gezmeye başladığımızda güneş yepyeni bir güne doğarken müthiş manzaralar sunuyor.

Bu aradabizlere verilen ortasında bir mum bulunan kap içindeki çiçekleri kendimizce dualar edip ve dilekler diledikten sonra gerçekleşmesi için Ganj’ın kutsal sularına bırakıyoruz. İnanıp inanmamak ayrı bir konu, maksat tekneleriyle bizim tekneye yanaşarak turistik eşyalar satmaya çabalayan yoksul satıcılara karınca kararınca yardımda bulunmak istedik tabii.

Kıyıda yer yer yükselen gri dumanları yani günahlarından arınmak için sevenleri tarafından yakılarak külleri denize atılanları görüyoruz. Bunlar dün akşamki törenle sevdiklerini uğurlamaya maddi gücü yetmeyen aileler… Ama elbette öldükten sonra Varanasi’de yakılarak ruhlarının yeniden dünyaya gelmesine engel olmak isteyenleri ve günahlarından arınmak için sevenleri tarafından yakılarak külleri denize atılanları da kıyı boyunca göreceksiniz.

Kıyıda toprak simsiyah, bir de bacasından simsiyah duman çıkan birkaç krematoryum bulunuyor sahilde (onlar buraya “kurtuluş evi” diyorlar).

Sağında solunda da tarihi yapılar, tapınakları görüyoruz.

Bir yanda da nehir boyunca Ghatları ve sabahın seher vakti yıkanarak günahlarından arınmak için gelmiş kutsal banyolarını yapan Hindular yıkanmakta. Su bulanık ve oldukça kirli görünüyor ama Hindular için sorun yok, kafaları yüzleri dahil sokuyorlar kutsal sulara.

Bu manzaralar dışında bir de güzel yapılar ve oldukça pahalı olduğunu duyduğumuz deluxe otel de gerçekten muazzam yapılar.

Ganj Nehri kıyısı boyunca çok sayıda basamak göreceksiniz. Yılın her döneminde derinliği değişen nehir; doğal olarak yağmurlarla birlikte yükseliyor, kurak aylarda ise alçaldığı için nehre kenarı boyunca basamaklar yapmışlar. İşte “Ghat” dedikleri yerler bunlar, insanların nehre girmek için kullandıkları ya da ölülerini yıkadıkları yerler...

Ölüleri yakmak için kimi yüksekçe bir platform kuruyor kimi de bu basamaklarda yakıyormuş, her durumda da küller kutsal nehir sularında son buluyor. Biz de tekneden inerken bu basamaklardan indik. Yerler yine simsiyah, etrafta ise ateş için yığın yığın odunlar insanda değişik duygular uyandırıyor.

Otobüsümüze gitmeden önce kentin daracık ara sokaklarında yürürken karşımıza tarihi yapılar ve üzerine inşaat yapılmış, daha sonra farkına varılarak ortaya çıkarılan muazzam tapınağın görüntüleri bana hiç de yabancı gelmedi….

Böylece yıllardır merak ettiğim Varanasi gezimi tamamlıyor ve başkent Yeni Delhi’ye doğru yol alırken dönüş yaklaştığı için hafiften bir mutluluk duyuyorum...

Yeni Delhi’de görüşmek üzere…

 

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.