Tokyo Gezi Notları (2. Gün)

Sabah kahvaltıdan sonra National Museum of Nature and Science’a gittik (Ueno Station, Yamanote Line, Shinobazu Exit). Ueno Park’ın içinden geçip müzeye ulaşılıyor. Tokyo National Museum ile yan yana. Giriş ücreti kişi başı 600 yen = 6 dolar. İçeride aklınıza gelebilecek her türlü doğa ve bilim adına çalışmalar ve örneklerin sergisi vardı.

Müzenin içerisinde “Global Science” kısmında deneme yapılabilen makineler de vardı. En ilginç olanı ise müze içerisindeki 360 isimli gösterim salonundaki 10 dakikalık kısa filmdi, çok etkileyici idi. Gösteriyi izlemek için yuvarlak bir odaya girip köprünün üzerinde yerimizi aldık. Film başladığında havada asılı hissi veren, kaç boyut olduğunu bilmediğim bir teknoloji eşliğinde insanlık tarihi ile ilgili bir film izledik.

Birkaç saat müzede dolaştıktan sonra Asakusa; “Eski Tokyo” olarak bilinen, geleneksel mimari ve kültürün görülebildiği bölgeye geçtik. Sensoji Temple da burada. Asakusa Station’dan çıkar çıkmaz sokağın atmosferi birden etrafınızı sarı veriyor.

Hediyelik eşya satan dükkânları görebileceğiniz sanırım tek yer burası. Asakusa’ya ulaştığımızda öğle vaktini geçmişti. Yemek için yerel restoranlara şöyle biraz bakınırken, insanların yemek için girdikleri kuyrukları görünce ilk müsait olan deniz ürünleri restoranına oturduk.

İyi ki oturduk dedik. Menümüzde sushi vardı. Barın arkasındaki elemanlar titizlikle sushileri hazırlayıp servise sundular. İzlemek oldukça keyifliydi. 8’li sushi, yosunlu noddle, balıklı pilav, 2 kadeh sake için 3200 yen = 32 dolar ödedik.

Sake servisi kocaman bir şişeden yapıldı. Tek hamlede bitirmeniz gerekiyor. Bu bir sake adabıymış. Fondip!!

Yemek müthiş keyifli ve lezzetliydi gayet memnun ayrıldık mekândan. Mağazaları biraz turladık, bize enteresan gelen pek bir şey bulamadım, belki Çin’de yaşadığımız ve Uzakdoğu tarzına çok alışık olduğumuz içindir. Hediyelik eşyalar 5 dolardan başlıyor. Sensoji Temple, bu zamana kadar gördüğüm en kalabalık tapınaktı.

Orada olduğumuz zamanda dini bir törene de denk geldik. Bu kadar kalabalığa rağmen insanlar birbirini rahatsız etmeden, sıkmadan hareket edebiliyorlardı. Tapınağa giden yolda çeşitli atıştırmalıkların satıldığı stantlar vardı.

Biz de 5 dolara bir “Ice Burger” aldık ve afiyetle yedik.

Bir gün önce ayak tabanlarımız su toplayana kadar yürüdüğümüz için (mübalağa değil hakikattir, eşimin ayak tabanları gün sonunda su toplamıştı) günü bitirmek ve akşam yemeğini yemek için Roppongi bölgesindeki Hard Rock Cafe’ye gittik.

Saat 18.00’den (Happy Hours) önce orda olduğumuz için ilk biralar % 50 indirimli geldi. 6 draft bira, 1 patates kızartması, 1 Legend Burger, 1 Grill Salmon 11321 yen = 113dolar. Koleksiyon için 1 adet Hard Rock Tokyo Magnet’e 15 dolar ödedik. Ertesi sabah erkenden Tsukiji Balık Pazarı’na gidip tuna balıklarının satışını izlemek için geceyi çok uzatmadan otele döndük.

Roppongi'den dönerken meşhur 100yen Shop'a girdik. Bizim ne alırsan 1 TL formatında…

*** Özge Alsancak'ın diğer yazılarına http://seyahatgunleri.blogspot.com.tr/'den de ulaşabilirsiniz.

Özge Alsancak

Yazar Hakkında

Özge Alsancak

Selamlar, Seyr-u Seyahat gezmek isteyip de cesaret edemeyenlerin yol haritasıdır.Nereye giderim, nasıl giderim yerine, daha da nerelere gidebilirimin derdiniz olması ümidiyle yazıyorum...