Google+

Arama formu

UCUZ KAYAK TATİLİ ROTALARI

Ucuz kar tatili için birkaç belli başlı seçenek var. Her şeyden önce ucuz kar tatili için böyle bir tatilin maliyet kalemlerine bakmak gerekiyor. Büyüklük ve önem sırasına göre bu kalemler; konaklama, pist kullanımı ve ulaşım olarak özetlenebilir. Seçilecek destinasyon, sezon, ulaşım şekli, rezervasyon zamanlaması ve konaklama türüne göre bu maliyetlerde ekonomi yapma yoluna gidilebilir.

UCUZ KAYAK TATİLİ ROTALARI

KAYAK YAPMAYA NEREYE GİDİLİR?

Öncelikle destinasyon seçimiyle başlamak lazım. Bazı kayak rotaları sezonun hemen hemen her döneminde yüksek fiyatlı olabilmekte, bazılarıysa konaklama seçenekleri açısından pek ekonomik alternatifler içermeyebilmektedir. Örneğin, yurt içinde Uludağ, Kartalkaya gibi noktalar, yurt dışında İsviçre, Avusturya gibi bazı ülkelerin lüks noktalarına tatile gitmek isterseniz karşınıza mutlaka yüksek maliyet çıkacaktır.

Destinasyon seçiminde "yurt içi ucuzdur, yurt dışı pahalıdır" gibi bir önyargı her zaman doğruya götürmeyebiliyor. Ülkemizde maalesef kayak sporu halen gereken yaygınlığa ulaşmamış olduğu için bazen yurt dışında daha hesaplı alternatiflere denk gelmek mümkün.

UCUZ KAYAK TATİLİ ROTALARI-1

KAYAK TATİLİNDE NEREDE KALINIR?

Doğru destinasyonu seçtikten sonra, konaklama açısından daha cazip tekliflere ulaşmak gerekiyor. Bunun için illaki lüks bir otel ya da şale peşinde olmaktansa daha düşük yıldızlı bir otel hatta varsa bir hostel, paylaşımlı oda, yakınlarda kiralık ev ya da eğer mümkünse konukevi seçenekleri düşünülebilir. Konaklamada iyi fiyat almanın en iyi yolu ise mutlaka erken rezervasyon yapmak. 

Ulaşım için ise tabii ki uçak gibi pahalı alternatiflerdense özellikle yurt içinde otobüs gibi seçenekler ya da charter seferleri değerlendirilmeli.

Hem erken rezervasyon hem ucuz ulaşım hem de karşılaştırmalı fiyatlar için mutlaka internette tatilden yeteri kadar uzun bir zaman önce iyi bir fiyat araştırması yapılmalı.

Sezona göre çok değişmekle birlikte popüler destinasyonların dışındaki alternatif rotaları tercih edebilirsiniz. Aslına bakarsanız Türkiye’de eskiye oranla kayak merkezleri sayısı çok büyük bir hızla artıyor. Şu anda 51 kayak merkezine ulaşılmış durumda, 50 tane daha yapım aşamasında.

UCUZ KAYAK TATİLİ ROTALARI-2

Örneğin; Uludağ, Kartalkaya ya da Palandöken çok daha işlek ve popüler yerlerken, Kars-Sarıkamışİzmit-Kartepe, Ilgaz, Isparta-Davraz, Elazığ-Hazarbaba gibi kayak noktaları daha uygun fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Bunun dışında Erzincan Ergan Dağı ve Sakaltutan bölgesi, Erzurum Konaklı ve Kandilli Kayak Merkezleri gibi rotalar yavaş yavaş hareketleniyor. Bu liste Bitlis, Bingölİzmir Ödemiş ve Bozdağ, Gümüşhane Zigana, Ağrı Bubi Dağı, Burdur Salda Kayak Merkezi, Kütahya Murat Dağı, Bolu Gerede Arkut Dağı, Tunceli Ovacık, Antalya'da Saklıkent, Ankara'da Elmadağ, Muğla'da Erendağı, Malatya Kayak Merkezi, Ardahan Yalnızçam, Trabzon Çakırgöl, Rize Ovit, Samsun Ladik, Ordu Çambaşı, Tarsus-Gülek Karboğazı, Kayseri Hacılar, Konya Derbent, Aksaray Hasandağ, Bayburt Kopdağı, Çankırı Yıldıztepe, Bursa Alaçam, Artvin Atabarı Kayak Merkezi diye uzun bir liste haline geldi.

UCUZ KAYAK TATİLİ ROTALARI-3

Kayseri’de de Erciyes Dağı eski bir yer olmasına karşın son dönemde hem hızla kapasite artışına gidiyor hem de yeni yapılan pistleri ile çok güzel alternatifler sunuyor. 

Sezon olarak da aralık ayının ikinci yarısıyla ocak ve şubat ayları daha yüksek fiyatlı dönem; kasım, aralık başı ve mart daha düşük fiyatlı dönem olarak öne çıkıyor. Yine okulların sömestir tatilleri de fiyatların yukarılarda gezdiği dönemler. Bu dönemlere dikkat edilerek ekonomi yapılabilir.

Birçok kayak merkezine yakın yerleşim merkezlerinde hem yerel halkın hem de işletmecilerin konaklama alternatifleri var. Bunları internet üzerinden araştırmakta fayda var. Örneğin; kayak merkezinin, pistin hemen yanında bir otele daha yüksek bir ödeme yapılacağına, uygun fiyatlı bir ulaşımla hemen biraz uzakta bir noktada daha düşük bütçeli konaklanabilir. Uludağ için Bursa veya Uludağ’a yakın köylerde, yine Kartalkaya için de Bolu’da bu tarz alternatifler oldukça yaygın.

UCUZ KAYAK TATİLİ ROTALARI-4

YURT DIŞINDA KAYAK YAPMAYA NEREYE GİDİLİR?

Bulgaristan ve Romanya ekonomik kayak tatili için ilk akla gelen alternatifler. Bulgaristan’da Bansko, Pomporov ve Borovets, Romanya’da ise Poiana Braşov en dikkat çeken noktalar. Bunun dışında Rusya, Gürcistan ve Balkanlarda değişik ucuz tatil rotaları bulmak mümkün. Balkanlar özellikle son dönemde Türkiye’den çok popüler hale gelmiş bir rota. Makedonya Mavrovo, Bosna-Hersek Saraybosna-Jahorina, Slovenya Kranjska Gora gibi destinasyonlar en gözde olanlar. 

Ancak sadece yakınlara değil eğer ucuz uçak bulunursa uzaklara da bakmak gerekiyor. Birçok tur operatörü charter seferlerinde erken aldıkları uçuşlarla tur fiyatlarını ucuzlatıyor ve zaten Avrupa’da kayak turizmi çok gelişmiş ve toplumun her kesmine hitap eder bir hale gelmiş olduğu için de ucuz alternatif bulmak daha da kolaylaşıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse İtalya'da Monte Cimone, Fransa’da Grenoble başta olmak üzere birçok aile ve öğrenci rotası var. Bunları internetten çok iyi araştırmak, o ülkenin sömestir döneminde fiyatlar yüksek olduğu için zamanlamayı özellikle dikkatli seçmek gerekiyor.

UCUZ KAYAK TATİLİ ROTALARI-5

Yurt dışında ucuza konaklama genelde tur operatörlerinin tercih ettiği, ucuz kayak turları içerisinde zaten mevcut. Onun dışında internette emlak siteleri ya da gündelik kiralık konaklama sitelerinde yapılacak küçük bir araştırmayla, kayak merkezlerine yakın evler tutulabilir. Bu durumda mutlaka ulaşıma da dikkat etmek gerekli. Avrupa’nın bir çok noktasında kayak merkezlerine otobüsle ya da bazen teleferikle ulaşım mümkün olabiliyor. Tabii her zaman araba kiralamak da mümkün ama yol ve hava koşullarına dikkat etmek gerek. 

UYGUN FİYATLI KAYAK MALZEMELERİ NEREDEN ALINIR?

Kayak malzemeleri normalde her outdoor sporda olduğu gibi pahalı malzemelerdir. Ancak bunları da ucuza getirmenin bir çok yöntemi var.

Her şeyden önce kayak malzemesini satın almak yerine kiralamak iyi bir düşünce olabilir. Birçok kişi kayağı senede yalnızca birkaç defa yapıyor. Eğer bu şekilde bir kayak yoğunluğu varsa kişinin, o zaman satın alma yerine kesinlikle gidilen yerlerde kiralama tercih edilmeli. Burada tabii sağlıklı ve kaliteli malzeme tercih edilmesi gerekiyor. Özellikle kişinin kayak ya da snowboard yeteneğine ve seviyesine uygun malzeme olması çok önemli. Aksi takdirde tatilden alınan tat azalacak hatta sporun tehlikesi artacaktır. Kiralama için gidilen yerin kiralama alternatifleri öncesinde internetten iyice araştırılmalı.

Eğer daha yoğun kayak yapılıyorsa ya da mutlaka kişisel malzeme kullanılmak isteniyorsa, o zaman malzeme satın almak düşünülecektir. İnternette ikinci el kayak malzemesi satışı da iyi bir seçenek olabilir. Birçok insan çeşitli nedenlerden ötürü kayak malzemelerini internette satışa çıkarıyor.

UCUZ KAYAK TATİLİ ROTALARI-6

İnternette zaman zaman çeşitli markaların kullanılmamış kayak malzemesi fiyatlarında ciddi indirimler yaptıkları da oluyor. Bunların birçoğu sezon sonu gibi, stokların eritilmesi gereken zamanlara denk geliyor. Bunlar takip edilerek, kullanılmamış kayak malzemeleri de ucuza alınabilir. 

Kayak malzemelerinde neyin satın alınıp neyin kiralanacağı da önemli. Tavsiyem; mont, pantolon, eldiven gibi daha şahsi eşyaların uygun yöntemlerle satın alınması ancak kayak, baton, bağlama, snowboard ya da kar ayakkabısı gibi sporun parçası olan malzemelerin ise en azından başlangıç seviyesindekiler için kiralanması olacaktır.

ÖĞRENCİLER İÇİN UYGUN FİYATLI KAYAK TATİLİ MÜMKÜN

Birçok üniversitenin kayak ve dağcılık kulüpleri her sene geziler düzenlemekte ya da öğrenciler kendi aralarında organize olarak tur acentalarıyla düşük fiyatlı paketler üzerine anlaşmaktalar. Bunlar mutlaka değerlendirilmeli.

UCUZ KAYAK TATİLİ ROTALARI-7

Ayrıca üniversitelerin kayak festivalleri ya da şenlikleri sezon başlangıcında izlenirse buralarda da uygun bütçeli tur imkanları bulunabilmekte.Bunun dışında oda paylaşımı alternatifleri de gençler için hem eğlenceli hem de ekonomik olacaktır. Bazı oteller 4-5 hatta 6-7 kişilik odalara sahip. Bunlarda topluca kalındığı takdirde kişi başı maliyeti düşürmek mümkün.

Öğrencilere ev kiralama gibi alternatifler, otellere göre daha cazip geliyor. Burada hem eğlenceli bir ortam buluyor hem de belki yaşı daha ileri bireylere oranla çok da fazla konfor aramadıkları için daha fazla kişi aynı yerde kalabiliyor.

Etiketler