Münih Mutfağı

weisswurst-2577747_960_720.jpg

Bayern’in kalbi olan Münih, mutfağı ile de oldukça göz doldurmaktadır. Münih mutfağının geneli ağırlıklı olarak et yemeklerinden oluşmaktadır. Kendine özgü bir mutfağa sahip olan Münih, yoğun olarak yemeklerinde domuz ve dana eti kullanmaktadır. Bunların yanında ise geyik, tavşan, kekik, sülün gibi çeşitlere de yer vermektedir.

Münih genellikle sabah kahvaltılarına özel, oldukça ün salmış Münchner Weisswurst ile ön plana çıkmaktadır. Bir sosis türü olan Münchner Weisswurst; Münihlilerin bir çeşit geleneksel sosisidir. Ayrıca kahvaltı dışında da biranın yanında bu sosisler oldukça tüketilmektedir.

Bayern öğünleri, genellikle birden fazla farklı çorba ile başlamaktadır. Leberknödelsuppe, grießnockerlsuppe, pfannkuchensuppe bu çorbaların başında gelmektedir. Münih’te alabalık çeşitleri de oldukça yaygın olarak tüketilen besinler arasındadır. Almanların buna verdiği özel isim ise blau’dur. Almanya’da en çok sevilen lezzetlerin başında bir tür tuzlu çörek olan pretzel, pastırma ve dana etinden yapılan leberkas ve yine ünlü patatesli krep olan obatza oldukça meşhurdur. Ayrıca Münih’e gelmişken Almanya’nın enfes keklerini ve pastalarını yemeden dönmemelisiniz. Çoğu yerde kaliteli şekilde üretiliyor olsa da yine de nerede yemeli konusunda sizin için önerebileceğimiz birkaç adres bulunmaktadır. Bunların başında 1900 yılında Neuturmstrasse’de kurulmuş ve günümüzde de aynı yerde hizmet vermekte olan Backerei E. Knapp & R. Wenig gelmektedir. Oldukça geleneksel Alman pasta ve ekmek çeşitlerini bulabileceğiniz bu yer, 20’den fazla ekmek çeşidini de deneyebileceğiniz mekânlardan birisidir. Diğer önemli bir adres ise Hofpfisterei – Ludwig Stocker fırınıdır. Hem geleneksel hem modern tatlara yer veren bu fırın, organik beslenmeye önem verenler için oldukça idealdir. Ayrıca Hofpfisterei – Ludwig Stocker fırını Kreittmayrstr. 5 caddesi üzerinde konumlanmaktadır. Bunun yanında Obari ve Münchner Boulangerie fırınları da Münih’te en iyi Alman pastalarını tadabileceğiniz mekânlar arasındadır.

Almanya’nın en iyi yemeklerini bulabileceğiniz restoranlar arasında ise Maximilianstrasse’de bulunan Schwarzreiter Tagesbar & Restaurant, Schulstrasse’de bulunan Broeding, Isebellastrasse’de bulunan Vinpasa, Dienerstrasse’de bulunan Restaurant Dallmayr, Maistrasse’de bulunan Savanna ve Görrsestrasse’de bulunan Goerreshof Restaurant yer almaktadır. Schwarzreiter Tagesbar & Restaurant ziyaretçileri için genellikle fiks menü hazırlamaktadır. Bu menüler arasında en çok tercih edilen menü ise Young Bavarian Cuisine By Anton Pozeg’dir. Menüde mezelerden ana yemeğe, tatlıya ve içeceğe kadar her şey bulunmaktadır. Restaurant Dallmayr’da denenmesi gereken en ünlü yemek ise crab cannelloni with sea urchin butter’dır. Bir tür makarna olan bu yemek türü yengeç eti ile bütünleştirilerek servis edilmektedir. Yanında ise salata ve krep tarzında bir ekmek ile sunulan bu yiyecek, Münih’te yemeniz gereken en özel tatlardan birisidir.