Araba ile Avrupa Turunun 11. Durağı: Brignoles ve Lavanta Tarlaları

Cannes'dan yaklaşık 95 km mesafedeki, Brignoles denizden biraz içeride, küçük bir ilçe. Biz buraya yakın bir köyde, Booking'den rezervasyon yaptığım, geceliği kahvaltı dahil 80 euro olan bir butik otelde kaldık.

Moustiers

Moustiers

Otel o kadar güzel ve rahattı ki burada 2 gece kaldık ve arabamızla, kaldığımız bölgeye yakın yerleri otel sahibinden aldığımız tiyolarla gezdik. Akşam yemeğimizi otele yakın köy olan Tourves'de yedik.

Tourves

Quinson

Köyün tek restoranında, odun ateşinde pişmiş pizzası ile karnımızı doyurduk. Rezervasyonu cokdan dolmus olmasina ragmen, yalvar yakar bizi kabul ettiler. Yoksa o gece ac yatabilirdik. Ertesi günü otel sahibinin hazirlamis oldugu güzel kahvaltidan sonra lavanta tarlalarını görme umudu ile yola çıktık.

Moustiers

Quinson

Harita üzerinden ev sahibinin tarifi ve navigasyon ile yolumuzu bulmaya calistik. Zaten arabasiz ve navigasyonsuz bu bölgede gezmek imkansiz bir sey. Umudumuz cok yokdu ama inanılmaz keyifli manzaralar ve güzel eski bir turistik kasabayı görme şansımız oldu.

Moustiers

Quinson

Lavanta tarlalarını Quinson ve Saint-Laurent-du-Verdon'da gördük. Lavanta tarlaları görmek inanılmaz keyif vericiydi. Yol boyunca milli parkın içinden geçtik. Yeşilin ve doğanın muhteşem güzelliğini anlatmak kelimelerle anlatilmaz.

Quinson

Quinson'da gördüğümüz Seine nehri ve bunun yakınındaki eski bir köy, (Moustiers sainte Marie) çok şirin bir yer. Lavanta ile ilgili her türlü ürünü bulabileceğiniz dükkanları, şirin restoranları var. Harita üzerinde görünen güzergahla yukarıda bahsettiğim güzellikleri görme şansınız olacaktır.

Harita

Moustiers

Koyu renk güzergahdan gittik ve açık renk güzergahdan döndük. Yanlız dönüş yolunda lavanta tarlalarını göremedik. Lavanta tarlalarını hep aynı yerde görme şansınız olmayabilir ancak en yoğun ekim yapılan bu bölge imiş. Buralari gezmek isteyenler icin tam güzergahimiz, gidis; Cotignac, Quinson, Saint-Laurent-Du-Verdon, Moustiers-sainte-Marie. Sen nehrinin olusturdugu gölün etrafindan dolanip, Brignoles'e geri döndük. Brignoles'den sonra bu güzergahdaki şehirler Aix-en-Provence ve Salon-de-Provence. Ancak bizim burdan sonraki durağımız Carcassone'dir.

Moustiers

Moustiers

İyi gezmeler...