Bir Doğa Harikası Karpaz

Karpaz Yarımadası, içimizden gelen çağrıya en iyi yanıt verebilecek yerlerden biri. Tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ilgimizi çekerken, tarih ve tabiat buluşmasının yarattığı ahenk bizleri rahatlatır.

Dünyanın en güzel sahillerinden biri olan el değmemiş, incecik, altın sarısı kumlara sahip olan Karpaz Altın Kumsal'da güneşlenebilir, Karpaz Milli Park Alanı'ndaki farklı flora ve fauna türlerinin yanı sıra Kıbrıs'ın sembollerinden olan Karpaz eşeklerini gözlemleyebilirsiniz.

Karpaz Yarımadası'nın en uç noktasında yer alan, yolcuların koruyucusu, rüzgârların hâkimi ve mucizeler yaratıcısı Apostolos Andreas'ın adına adanan manastır kutsal kabul edilmektedir. 
Hristiyan inancına göre İsa'nın havarilerinden Andreas, deniz yoluyla Kudüs'e giderken gemide su sıkıntısı baş gösterir. Andreas’ın gemiden inerek manastırın bulunduğu yere bastonuyla vurması sonucu oradan su fışkırmaya başlar. 15. yüzyılda suyun bulunduğu ve günümüzde de aktığı yere küçük bir şapel inşa edilir.

Manastırın bir bölümü 18. yüzyılda inşa edilirken, binanın günümüzdeki dış cephesini oluşturan bölüm 19. yüzyılda yapılmış.
 

serap selçuk

Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü.