Google+

Arama formu

BİR DOĞA HARİKASI KARPAZ

Bu yazı Gezimanya üyesi serap selçuk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Karpaz Yarımadası, içimizden gelen çağrıya en iyi yanıt verebilecek yerlerden biri. Tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ilgimizi çekerken, tarih ve tabiat buluşmasının yarattığı ahenk bizleri rahatlatır.

Gazimagusa

Dünyanın en güzel sahillerinden biri olan el değmemiş, incecik, altın sarısı kumlara sahip olan Karpaz Altın Kumsal'da güneşlenebilir, Karpaz Milli Park Alanı'ndaki farklı flora ve fauna türlerinin yanı sıra Kıbrıs'ın sembollerinden olan Karpaz eşeklerini gözlemleyebilirsiniz.

Gazimagusa-1

Gazimagusa-2

Gazimagusa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Protaras lovely beach house güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Indigo, Villa Ioli (Green Bay Villa 12), Palm Tree Villas. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kapparis Summer Breeze, Fotini Villa, Villa Chrysa gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Marianti house suite 4, Aphentrika Apartments, Protaras Sunny Apartment tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Gazimagusa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Karpaz Yarımadası'nın en uç noktasında yer alan, yolcuların koruyucusu, rüzgârların hâkimi ve mucizeler yaratıcısı Apostolos Andreas'ın adına adanan manastır kutsal kabul edilmektedir.
 
Hristiyan inancına göre İsa'nın havarilerinden Andreas, deniz yoluyla Kudüs'e giderken gemide su sıkıntısı baş gösterir. Andreas’ın gemiden inerek manastırın bulunduğu yere bastonuyla vurması sonucu oradan su fışkırmaya başlar. 15. yüzyılda suyun bulunduğu ve günümüzde de aktığı yere küçük bir şapel inşa edilir.

Manastırın bir bölümü 18. yüzyılda inşa edilirken, binanın günümüzdeki dış cephesini oluşturan bölüm 19. yüzyılda yapılmış.
 
Gazimagusa-3


serap selçuk kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...