Google+

Arama formu

KANALLAR ŞEHRİ AMSTERDAM

Bu yazı Gezimanya üyesi Emre Tokgoz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Adını içinde geçen Armstel nehrinden alan Amsterdam, Hollanda’nın başkenti. Kanallar şehri olarak da bilinen şehir, bu haliyle Venedik’e oldukça benzer. Amsterdam’a THY veya KLM’nin direk seferleri ile 3,5 saatlik bir yolculuk ile ulaşmanız mümkün.

Çok sayıda konaklama seçeneği bulabileceğiniz şehirde, pek çok hostel alternatifi de sizi bekliyor.

Amsterdam, deniz seviyesinden aşağıda, yaklaşık 200 irili ufaklı kanalın etrafında kurulmuş bir liman şehri. İstanbul’un tam aksine, şehirde tepe diyebileceğiniz en ufak bir yükselti yok. Şehir küçük olduğu için her yere yürüyerek gidebilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız şehrin simgesi olan Rönesans evleri kesinlikle ilginizi çekecek.
Amsterdam

Tam bir müze cenneti Amsterdam. 50’den fazla müze vardır. Özellikle Van Gogh, Anna Frankin, Stedjik ve Rijksmuseum her yıl binlerce turistin akınına uğrar. Kentin merkezinde Dam (Baraj) Meydanı, büyük dükkanlar ve genelevler bulunuyor. Kırmızı Fener Sokağı (Red Light District)’nda Kırmızı Fenerli Evler olarak adlandırılan yapılarda hayat kadınlarıyla karşılaşacaksınız.

Amsterdam bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Waterlooplein pazarından ve Plantage müzelerinden geçip, Doğu adalarına ve yeni toplu konut mahallesi Ljburg‘a gidebilirsiniz. Amsterdam’ın en önemli turistik noktaları Güneydoğu Kanal Bölgesi’nde bulunuyor. Jordaan’ın sosyetik dükkanları merkezin batısında.

Amsterdam şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Amsterdam Jewel Canal Apartments, Da Costa Suite, De Greenhouse, Free parking güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Park Mansion Centre, Breitner House, Jordaan Suite bed and bubbles. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Warehouse, Leidse Square Amsterdam Apartments, City Centre VIP Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Amigo Budget Hostel, Princess Hostel Leidse Square, Budget Hotel Marnix City Centre tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Amsterdam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Damrak caddesine paralel uzanan ve daha uzun olan cadde, Amsterdam'ın alışveriş caddesi. Bu caddede her zevke uygun dükkanlar sıralanıyor. Hatta birçok marka birden fazla noktada var ve hepsi iş yapıyor. Özellikle ‘club wear’ ve ayakkabı sevenler için bulunmaz fırsatlar var.

Şehrin en ilgi çekici yerlerinden biri de coffeshoplardır. Hollanda'daki coffeeshop'lar küçük miktarlarda Hint keneviri satmaya izinlidir ve sıkı bir şekilde düzenlenir, vergilendirilir. Bunun yanında coffeeshop'lar 18 yaşından küçüklere Hint keneviri satamazken herhangi bir yetişkine satabileceği miktar 5 gramdır. Alışkanlık yaratan eroin tarzı maddelerin satılması ise kesinlikle yasaklanmıştır.
Amsterdam-1

Tiyatroları, kafeleri,restoranları ve çılgın gece hayatıyla çok eğlenceli bir şehirdir Amsterdam. Müzik ve eğlencenin kalbinin attığı Paradiso ve Melkgew’i bu anlamda önerebiliriz. Ayrıca eğlenmek için daha çok gençlerin uğradığı, reggeae, hip hop gibi müziklerin çalındığı bir kulüp olan Bitterzoot’e gidebilirsiniz.

Yeme-içmeye gelince, Amsterdam’a özgü geleneksel lezzetlerden bahsetmek zor. Belki deniz mahsüllerinin aşırı lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında İtalyan, Çin, Fransız mutfaklarından pek çok alternatif lezzeti sunan güzel restoranlar mevcut. Restaurant Greetje, Pont 13, Ankara Restaurant., D’vijff Vlieghen, Dylan Amsterdam, La Rive, Cristophe, Cafe de Jaren önerebileceğimiz yerler. Amsterdam’a Mayıs ve Haziran aylarında gitmenizi öneririz. Hem sezonu hem de festivallerin yoğun olduğu bir dönem.


Emre Tokgoz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Emre Tokgoz

80'lerin sert bir kış gününde Ankara'da dünyaya gelmiştir. Küçüklükten beri hayali astronot olup dünyaya kocaman bir pencereden bakmak olsa da, hayat şartları izin vermemiş, makina mühendisi olup bu dünyaya sıkışıp kalmıştır. Dünyaya en tepeden bakabildiği yer uçak olduğu için bol bol seyahat eder. Aslında seyahat bahanesi midir nedir ama...