2022 Ucuz Uçak Bileti Bulma Rehberi

Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerimizi planlamaya çoğunlukla uygun fiyatlı uçak bileti arayarak başlıyoruz. Hatta öyle ki özellikle özel günlerde ve gidilecek yerin sezonuna bağlı olarak fiyatlarında artış yaşanan uçak biletleri bazı durumlarda gideceğimiz rotayı dahi belirleyebiliyor. Peki bazı detaylara dikkat ederek sandığınızdan çok daha ucuza uçak bileti bulabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte size çok daha ekonomik bilet imkânı sunan 2022 yılında ucuz uçak bileti bulma rehberi.

ucak-bileti-arama-motorlari.

Mutlaka uçak bileti arama motorlarını kullanın

Her bir hava yoluna ait internet sitesine girerek tek tek uçak bileti karşılaştırmanız oldukça zor ve bir hayli vakit alacak bir işlem. Dolayısıyla size bu durumda büyük kolaylık sağlayan sitelerden yani Enuygun gibi uçak bileti arama motorlarından faydalanmalısınız. Bu sayede gitmek istediğiniz destinasyonlar arası uçak bileti fiyatlarını anından karşılaştırabilir, hatta gideceğiniz ülkenin yerel ya da düşük bütçeli hava yollarına kadar çok sayıda alternatifi bir arada görme şansı bulabilirsiniz.

biletinizi-erken-alin-2.jpg

Biletinizi erken alın

Sizin de bildiğiniz üzere uçuş tarihi yaklaştıkça uçak bileti fiyatları artış gösteriyor. Avantajlı bilet fiyatlarını kaçırmak istemiyorsanız ne kadar erken davranırsanız sizin için o kadar iyi. Bilinen en avantajlı erken bilet satın alma tarihinin uçuşunuzdan 4 ya da 5 ay öncesi tarihe denk geliyor. Bu tarihleri kaçırma durumunda ise 1 – 2 ay kala daha uygun fiyata bilet bulma şansınız hala devam ediyor.

Gizli sekmeden uçak bileti fiyatına bakın

En sık karşılaşılan durumlardan biri de gideceğiniz uçak bileti fiyatlarına birkaç kez baktıktan sonra bilet fiyatlarında meydana gelen artışlar. Tarayıcınızın aramaları cookie olarak toplaması ve buna bağlı olarak uçak bileti fiyatlarını etkilemesi sonucu oluşan bu artışlardan kaçınmanın bir yolu var. O da uçak bileti fiyatına gizli sekmeden bakmak. Bu sayede önceki arama verileriniz kaydedilmemiş oluyor ve siz ilk kez arama yapıyormuşsunuz gibi asıl fiyatı görebiliyorsunuz.

sali-carsamba-cumartesi-ucun-2.jpg

Salı, Çarşamba ve Cumartesi uçuşları için alarmda olun

Eğer özel gün ya da bayram gibi resmi tatillerde seyahat etmiyorsanız kalan günlerde uygun fiyatlı bilet bulmanızın yöntemlerinden biri de Salı, Çarşamba ve Cumartesi günlerinde uçmak oluyor. Yapılan araştırmalar tatil dönemli dışında kalan zamanlarda bu üç gün içerisinde gerçekleşen uçuşların diğer günlere kıyasla daha ekonomik olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle bu günleri takip etmenizde yarar var.

Uzun tatillerde uçuş günlerinizi doğru planlayın

Ramazan Bayramı ya da Kurban Bayramı gibi uzun tatiller bazı yıllarda hafta içi 1-2 gün izin ile 9 güne kadar çıkabiliyor. Bu durumda bu tatillerde uygun fiyatlı uçak bileti bulmak da bir o kadar zor olabiliyor. Böyle bir durumda yapılabilecek şey tatilin başladığı ve bittiği tarihlerde uçmamak. Yani eğer yapabiliyorsanız tatilin başlamasından 1 - 2 gün önce ya da tatil başlangıcından birkaç gün sonra uçmalısınız ki bu durumda ucuz uçak bileti bulma ihtimaliniz çok daha yüksek olur. Mesela bayram tatili bir Çarşamba gününe denk geliyorsa Cumartesi günü için ucuz bilet bulabilirsiniz.

aktarmali-ucuslari-tercih-edin-2.jpg

Aktarmalı uçuşları tercih edin

Uçak biletini çok daha uygun fiyata bulma imkanı sunan yöntemlerden biri de aktarmalı uçuşlar. Bu durum en çok da uzak mesafeler arası uçuşlarda geçerli. Direkt uçuşların maliyetli olmasına bağlı olarak uçak bileti fiyatları da yüksek oluyor. Ancak eğer aktarmalı uçuşları tercih ederseniz farklı hava yollarına ait uygun fiyatlı biletleri bulabiliyorsunuz. Bu yöntem ile belki gideceğiniz yere ulaşmanız normalden daha uzun sürebiliyor ancak çok daha uygun fiyata uçak bileti almanıza ve tasarruf etmenize olanak sağlıyor. 

sitelerin-bultenlerini-takip-edin-2.jpg

Uçak bileti satın alabileceğini sitelerin bültenlerini takip edin

Hem hava yolları hem de uçak bileti sitelerinde dönem dönem uçak bileti kampanyaları yapılıyor. Bu kampanyaları takip edebilmenin en kolay yöntemlerinin başında ise bu sitelerin haftalık olarak gönderdikleri e-mail bültenlerine üye olmak ve eğer varsa bu sitelerin mobil uygulamalarını telefona indirip, bildirimlere izin vermekten geçiyor. Bu sayede düzenlenen tüm kampanyaları takip edebiliyor ve olası sınırlı sayıda biletlerden anında haberdar olabiliyorsunuz.

mevsimlere-gore-2.jpg

Mevsimlere göre dikkat etmeniz gereken tarihleri kaçırmayın

Uçak bileti fiyatları esasında mevsimlere göre değişkenlik gösteriyor. Konu hakkında yapılan araştırmalar uygun fiyatlı bilet bulmak isteyen seyahat severlerin mevsimsel farklılıkları göz önünde bulundurması gerektiğini ortaya koyuyor. Eğer seyahat edeceğiniz tarihler resmi tatiller ve özel günlerin dışında ise sonbahar dönemi için seyahat tarihinizden 69 gün önce, kış döneminde seyahat tarihinizden 94 gün önce, ilkbaharda seyahatinizden 84 gün önce ve son olarak yaz döneminde seyahatinizden 99 gün önce çok daha uygun fiyatlı uçak bileti bulabiliyorsunuz.

tek-yon-bilet-alin-2.jpg

Tek yön bilet alın

Bazı rotalar arası uçak biletleri gidiş ve dönüş olarak satın alındığında özellikle de dönüş biletleri yüksek fiyatlı olabiliyor. Bu durumda yapabileceğiniz şey gidişi ayrı satın alıp, dönüş için de size en uygun ücreti sunacak farklı bir hava yolunu tercih etmek olabilir. Çoğunlukla Avrupa’da düşük bütçeli hava yollarını tercih etmek ya da bazı hava yollarının düzenlediği ek uçuşları takip etmek bu durumda oldukça işinize yarayabilir.

VPN kullanın

Eğer yurt dışına ucuz uçak bileti arıyorsanız VPN kullanmayı mutlaka denemelisiniz. Çünkü hava yolu şirketlerinin fiyat politikaları ülkeler arası farklılık gösterebiliyor. Hatta bazı ülkelerin para birimleri düşük olduğu için VPN kullanarak o ülkedeymiş gibi uçak bileti satın aldığınızda biletinizi çok daha uygun fiyata bulabiliyorsunuz.