Romantik Anlar İçin Biçilmiş Kaftan Kıvamında 10 Köprü

Köprüler, istemsiz şekilde anlam yüklenen mimari yapılar. Maddesel de olsa arada bağ kurması, iki ayrı parçayı kavuşturması gibi bir gerçekliği var. Üstelik atmosferi sıcak bir hale getirdiği de aşikar. Bu listede özellikle çiftler tarafından sevilen, romantik tekliflerin, anların tanığı olan 10 köprüyü bulacaksınız.

1.Bridge of Sighs-Venedik, İtalya

Efsanelerle bezenmiş bir köprü. Bridge of Sighs’ın bu isme sahip olmasının bir nedeni var. Önceden mahkumların hapsolmadan önce son defa özgür bir ortamda nefes aldıkları yer burasıymış. Adı da bu sebepten ‘’sighs’’ olarak kalmış. Evet buraya kadar romantik veya çekici değildi. Fakat elimizde eski bir söylenti var ve bu kısmı sevebilirsiniz. Eğer gondolla bu köprünün altından geçerken sevdiğiniz kişiyle öpüşürseniz sonsuza kadar bağlanmış olursunuz. Ne kadar inanırsınız bilinmez ama binlerce çift burada boşuna evlenmiyor. 

1

2.Sydney Harbour Bridge-Sidney, Avustralya

440 feet yükseklite romantik teklifler yapmak ister misiniz? Üstelik Opera House ve şehrin tüm manzarasını doyasıya seyredebilirsiniz. Ayrıca gözükara çiftler için Bridge Climbe gibi şahane bir deneyim var.

3.Roseman Covered Bridge-Winterset, Iowa

Bu romantik köprümüz hem bir kitapta hem de Clint Eastwood’lu bir filmde yer almasıyla biliniyor. Fakat burayı sevmeniz için bunlara ihtiyacınız yok. Güzel manzaralara, sıcak, samimi bir atmosfere sahip olan köprü oldukça romantik.

4.Bow Bridge, Central Park-New York

Central Park’ın en ünlü romantik destinasyonlardan biri olan bu demir köprü size özel anlar sağlamayabilir ya da çok sessiz zamanlar. Ama gerek manzarası gerekse sahip olduğu havasıyla burası hem metropol sakinlerinin hem de turistlerin tartışmasız en sevdiği noktalardan. Köprünün bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri de her mevsim ayrı bir görünüme bürünmesi. Sonbaharda yapraklarla kaplıyken kışın masalımsı bir havada görebilirsiniz. 

2

5.Pont des Arts-Paris, Fransa

Filmlerden, dizilerden de bilinen bir yer. Evet kilitlerin köprüsü. Tabii ki sizin de gelip buraya bir kilit asmanızı ve anahtarını suyun dibine göndermenizi tavsiye etmiyoruz. Doğaya romantik bir yolla zarar vermek hoş olmayacaktır. Fakat üzerinde güzel yürüyüşler yapabilir, etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

6.Minnewater Bridg-Bruge, Belçika

Burası sadece köprüsüyle değil gölüyle de ünlü bir yer. Aşkın gölü olarak da bilinen gölün iki talihsiz aşığa tanıklık ettiği söyleniyor. Ayrıca göle bozuk para atanların aşk konusunda şanslı olacağı da bir diğer efsane. Bütün bunlardan dolayı burası sevgililer için vazgeçilmez destinasyonlardan biri. 

7.Zollamtssteg Bridge-Viyana, Avusturya

Bir yerden tanıdık geliyor mu? 1995 yapımı Before Sunrise’da Jesse ve Celine karakterlerinin arka fonunu süsleyen köprü desek hatırlamayanlar için de anlam kazanacaktır. Ayrıca Before üçlemesinin de unutulmaz olduğunu eklemeden geçemeyeceğiz.

8.Waterloo Bridge-Londra, İngiltere

Waterloo Londra’nın en ünlü ya da en modern köprülerinden biri değil. Fakat en muhteşem manzaralardan birine sahip. Buradan Big Ben’i, London Eye’ı ve Hungerford Bridge’i görebilirsiniz. Burada eğer saat başında bir teklif yaparsanız cevabı duyamayabilirsiniz, Big Ben’in seslerini hesaba katmayı unutmayın.

9.Brooklyn Bridge

New York City’nin en zarif parçalarından biri. Manzarası ve gece ihtişamı ile oldukça etkileyici. 1883’te açılan bu yaşlı köprüyü ziyaret etmek istiyorsanız haftasonlarını listeden çıkarın. Çünkü tıklım tıklım bir manzarayla karşılaşmanız işten bile değil. 

3

10.West Montrose Covered Bridge-Ontario, Kanada

Halk arasında ‘’Kissing Bridge’’ olarak da bilinen bu köprü Ontario’nın kalan son kapalı köprüsü. İddialar diyor ki, buradan geçerken geçiş için belli bir para ödeniyor yani aslında öpücük için. Nasıl veya ne şekilde olduğunu tam bilemiyoruz bunlar halk arasında konuşulan şeyler. Gerçeklere dönüldüğü zaman tarihi, neşeli bir köprü görülüyor. Bu özellikler de burayı romantik teklifler için uygun bir lokasyon haline getiriyor.