Google+

Arama formu

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER

Bu yazı Gezimanya üyesi Cansu Bingöl tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Sevgililer Günü yaklaşırken planlar da yavaş yavaş yapılmaya başlandı. Kimimiz 14 Şubat'ta şehirde kalıp lüks bir restoranda yemek yemeyi severken kimimiz de sessiz, sakin sokaklarda sevgilisiyle el ele yürümek istiyor. Çiftler için alternatif imkânlar sunan şehirleri 5 başlık altında listeledik. Eğer gittiğiniz yerde konaklamayı düşünüyorsanız rezervasyonunuzu önceden yaptırmayı sakın unutmayın!

KIŞIN TADINA VARALIM DİYEN ÇİFTLER İÇİN:
ULUDAĞ VE ILGAZ

14 Şubat’ta yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri mevsimin de getirisiyle kış sporlarıdır. Romantik otelleri ve bu otellerin sunduğu limitsiz imkânlarıyla, bitmeyen eğlencesiyle her zaman çokça tercih edilen Uludağ, Sevgililer Günü’nde kış sporları yapmak isteyen çiftler için kalabalık ama güzel bir tercih olacaktır.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER

Eğer kalabalıktan kaçmak yine de kışın tadına varıp kış sporları yapmak isterseniz, önerimiz Ilgaz. Daha sessiz, sakin ama bir o kadar da güzel olan Ilgaz’da sucuk ekmek partilerine katılabilir, çevre gezisi yapabilir veya termal otellerden faydalanabilirsiniz. Ilgaz’a gitmişken Kırkpınar Yaylası’na da uğramanızı tavsiye ederiz.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER-1

ŞEHİRDE KALALIM DİYEN ÇİFTLER İÇİN:
ESKİŞEHİR VE İZMİR

Sevgililer Günü’nü büyük bir şehirde geçirmek isteyen çiftler için elbette Türkiye’nin Venedik’i diye bilinen Eskişehir’den daha güzel bir yer düşünülemez. Porsuk Çayı’nın etrafında kahvenizi içtikten sonra gezinti yapabilir, burada oluşturulmuş olan ve aynı zamanda Sevgililer Adası diye de adlandırılan Aşk Adası’na gidebilirsiniz. Güzel bir restoranda yemek yedikten sonra Eskişehir’in hareketli gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER-2

Şehirden uzaklaşmak istemeyen çiftler için bir başka önerimiz de İzmir. Şehir; yazın tercih edilen destinasyonlara yakın olması sebebiyle çok kalabalık oluyor ancak Sevgililer Günü’nde gitmek için ideal. Bu mevsimde çok soğuk olmayan Kordon’da romantik yürüyüşler yapabilir, Dario Moreno Sokağı’ndan sonra Asansör’e çıkıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. İsterseniz Fuar’a geçip lunaparkta eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER-3

EGE’YE KAÇALIM DİYEN ÇİFTLER İÇİN:
ŞİRİNCE VE BODRUM

Mutlaka bir yaz tatilinde yolunuz Şirince veya Bodrum’a düşmüştür. Şirince’nin meyve şaraplarından tadıp Bodrum mandalinasından doyasıya yemişsinizdir. Peki, bu destinasyonlara kışın en romantik günü olan 14 Şubat’ta hiç yolunuz düştü mü? Düşmediyse eğer, Ege’nin tenha sokaklarında sevgilinizle el ele dolaşmanın ne kadar güzel olabileceğini bir düşünün, deriz.

MÖ 5. yüzyıla dayanan tarihiyle Şirince, mimarî harikası olan Rum evleriyle ve elbette ki şarabıyla ünlü. Şirince öylesine güzel bir yer ki Şirinceliler seneler boyunca köyün güzelliğini saklamak amacıyla burayı “Çirkince” olarak adlandırmışlar. Güzel Şirince’de siz de aşkın güzelliğini yaşayabilirsiniz ama hazır gelmişken Efes Antik Kenti, Meryemana Kilisesi ve Selçuk Kalesi’ne de uğramayı unutmayın.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER-4

Ege’ye kaçmak isteyenlerin bir diğer seçeneği de Bodrum. Türkiye’nin en kalabalık tatil merkezlerinden olan Bodrum’u bu defa da sessiz ve dinginken keşfetmeye ne dersiniz? Bodrumlu Zeki Müren’in aşk şarkıları eşliğinde sakinliğin tadını çıkarabilir ve sevgilinizle yaza nazaran daha uygun fiyatlı olan restoran ve butik otelleri tercih edebilirsiniz.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER-5

ÖNCE ROMANTİZM DİYEN ÇİFTLER İÇİN:
KAPADOKYA VE BÜYÜKADA

Kıymeti tüm dünyaca bilinen Kapadokya aslında her mevsimin diyarı. İç Anadolu’nun çetin hava şartlarında aşkın ateşiyle ısınacak olsanız da, 14 Şubat kış mevsimine denk geldiğinden kar ve buzlanmaya karşı önleminizi mutlaka almanızı tavsiye ederiz. Bölgeye, Nevşehir ya da Kayseri illerinde bulunan havaalanına geldikten sonra otelinizin ayarlayacağı servis hizmetiyle konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca pek çok otobüs firmasının da Kapadokya seferleri bulunmakta. Kapadokya’ya varınca Derinkuyu’ya, Üç Güzeller’e ve Göreme Açık Hava Müzesi’ne uğramayı da es geçmeyin.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER-6

Eğer Marmara Bölgesi’nde ikamet ediyorsanız ve Kapadokya’ya kadar gidecek zamanınız yoksa Büyükada da sizin için muhteşem bir seçenek olabilir. Yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin akın akın geldiği ada, kışın oldukça tenha olsa da dört dörtlük hizmet veren köklü oteller sayesinde hiçbir şeyin eksikliğini hissetmeyeceğinizi belirtelim. Adanın büyüleyici sokaklarında Aya Yorgi Kilisesi’ne çıkıp sevgilinizle dilek dilemeyi ve bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER-7

KAFAMIZI DİNLEYELİM DİYEN ÇİFTLER İÇİN:
SAPANCA VE ABANT

Sakarya şehrinin batı sınırında yer alan Sapanca’ya Adapazarı Ekspresi’ni kullanarak romantik bir tren yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. 60’ın üzerinde tesisin bulunduğu büyüleyici Sapanca’ya son dönemde yabancı turistler de akın ettiğinden erken rezervasyon yaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Mavi ve yeşilin iç içe geçtiği manzarada sevgilinizle bir arada olmanın mutluluğunu sonuna kadar hissedecekseniz.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER-8

Bolu’nun Mudurnu ilçesinin kuzeydoğusunda yer alan Abant da, çiftlerin çok tercih ettiği yerlerden biri. Son yıllarda çok turist çekmesine rağmen her zaman huzurlu bir yer. Kış aylarında, özellikle kar da yağdığında, Abant Gölü’nün manzarasının tadına doyulmaz. Muhteşem doğasında yürüyüşe çıktıktan sonra şömine başında şarap keyfi eğer size çekici geliyorsa mutlaka Abant’ı tercih etmelisiniz, deriz. Gitmişken bir de müzeye gitmek isterseniz Abant Gölü’nün hemen girişinde bulunan Abant Doğal Yaşam Müzesi’ni görebilirsiniz. 

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’DE GİDİLEBİLECEK 10 YER-9