Atinadan Gezi Notları

1 Ekim'de komşumuz Yunanistan'ın başkenti Atina'ya 3 gecelik bir ziyarette bulundum.Yaklaşık 1 saat 10 dakika bir uçuşla Atina'ya sorunsuz bir şekilde indim. Pasaport kontrolünde herhangi bir sorunla karşılaşmadan hatta sorunu geçtim herhangi bir soruya (Ne kadar kalacaksın, ne kadar paran var, hostel rezervasyonun var mı?) maruz kalmadan kolayca içeriye girdim. Daha sonra M3 metro hattıyla öğrenci kartım yanımda olduğu için yaklaşık 4 euro'ya şehir merkezine biletimi aldım. Sivil bilet fiyatı 8 euro.Yaklaşık 35-40 dk sürüyor şehir merkezine ulaşım.Diğer bir alternatif ise X95 numaralı otobüsler. Onun fiyatı 5 euro ama ne kadar sürede şehir merkezine varıyor tam bilmiyorum.

Atina'da metro sistemi gerçekten çok iyi.Metro ağı Mavi,Kırmızı ve Yeşil hat olarak 3 e ayrılmış durumda. Merkez istasyonları ''Syntgma'' ve ''Monastraki''. Kalacak yerlerinizi bu yerlere yakın seçerseniz ulaşım sorunu sıfıra iner diğer metro hatlarına yakın olursada çok büyük bi problem olmaz, zira ben Viktorya Metro hattına yakın bir hostelde geceliği 11 euroya kaldım.

Atina'da günlük bilet almanız çok işinize yarayacaktır. Günlük bilet ücreti 4 euro ve 24 saat her türlü ulaşımda kullanabilirsiniz bileti. Fakat binmeden önce 1 defaya mahsus makinaya okutmayı unutmayın yoksa cezası 60 euro aman dikkat!

Atina'da gidilecek yerler deyince tabii ki akla ''Akropolis''geliyor. Gerçektende tüm övgüleri hakediyor Akropolis.Giriş ücreti Sivil 12 euro öğrenci 6 euro. Size 8 tane bilet veriyorlar bu biletleri 4 gün boyunca Atina'da ki müzelerde kullanabilir,isterseniz Akropolis'e tekrar gelebilirsiniz. Çünkü 1 günde bitirmek biraz yorucu olabilir ben 2 güne yaymıştım.

Antik Tiyatro

Diğer gidilecek yerler Akropolis Müzesi, Ulusal Arkelojik Müzesi, Syntgma bölgesinde Parlement Binasına gidip saat başı askerlerin nöbet değişimini izleyebilrsiniz.Yaklaşık 5 dakika sürüyor izlemeye değer ilginç bir gösteri.

Parlemento Binasında saat başı askerlerin görev değişimi

Yine Syntgma'da soluklanabileceğiniz çok güzel bir park var. Monastraki bölgesini keşfedebilirsiniz. Monastraki'nin içinde ''Flae Market'' isimli bit pazarında zaman geçirebilirsiniz. Plaka bölgesi Atina'nın ''Old Town'' bölgesi oluyor orada zaman geçirip yemeğinizi yiyebilirsiniz. Özellikle akşamları hareketli oluyor. Ehh biraz daha kanınız kaynarsa Gazi Bölgesi (Kermikos metro çıkışında) haftasonları ışıl ışıl sabaha kadar Yunan gençleri orada eğleniyorlar.

Bu yazdıklarımın çoğunu internetten zaten bulabilirsiniz belki biliyorum.Ama şimdi gezim boyunca aldığım ufak notlarıda kısa kısa paylaşmak istiyorum:

-Yemek için Monastraki'de ki Flae Market isimli bit pazarı sokağına girip sonuna doğru yürüyün. En sonda yer alan gayet lezzetli küçük bir restaurantta Yunanların souvlaki dedikleri bizim tavuk şiş,et şiş tarzı şiş kebapların tanesini 1 euroya alabilrsiniz (normalde 1.75-1.80)-Bizim dönerimizi onların Gyrosunu deneyebilirsiniz gayet doyurucu oluyor.
-Geceleri kesinlikle Omania bölgesinden uzak durun çok fazla tehlikeli tip var.
-Hediyelik eşya için Monastraki'de metrodan çıkınca hemen sağ çaprazda kalan cafelerin yanındaki yerden alışverişinizi yapabilirsiniz.
-Hafta içi metro 12ye kadar hafta sonu gece 2'ye kadar(yeşil hat her zaman 12ye kadar)
-Merkez tren istasyonu kırmızı hatta yer alan ''Larissa İstasyonu''
-Zamanınızı iyi ayarlayın çünkü metrolar sık değil gündüz vakti 10 dakikada bir gece 15 dakikada bir
-Gazi'ye giderseniz çoğu gece kulübü ücretli fakat ''Socialista''girişi ücretsiz ve çok iyi gerçekten.-Son olarak 1 numaralı hattan Petralano durağında inerseniz çok ucuz patiseriler ve pizzacılar bulacaksınız.Orda karnınızı doyurabilirsiniz.