Bangalore’de Alışveriş

kiosk-724127_960_720.jpg

Bangalore, Avrupa’nın Silikon Vadisi unvanına sahip olması gibi Hindistan’ında en zengin alışveriş mekânı ününe sahiptir. Bangalore şehrinde en ünlü alışveriş merkezi diye adlandırılan Orion Mall kesinlikle gidip gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezinde dünyaca ünlü markalara da yer verilir fakat ağırlık yerel üretimdedir. Yerelde üretilen giysi türlerinin yanında lüks sarilerin de satıldığı bu merkezde ayrıca büyük bir modern sinema da bulabilirsiniz.

Ticari Sokak adı verilen caddede geleneksel bütün Hint sarilerini, birbirinden çeşitli hediyelik eşyalarını, yerel ve ünlü yemek içme çeşitlerini ve Avrupaî tarzda tüm kıyafetleri bulabilirsiniz. Satışlar genellikle burada düzenlenip buradan başlatıldığı için en kaliteli ürünleri indirimli bir şekilde bu caddede bulabilirsiniz. Ayrıca, dünyanın en iyi halıları arasında yer alan ipek ve yün halılardan, en iyi kaşmir yününden yapılan şallardan alabilir, Hindistan mutfağına renk katan özel baharatlardan bolca alışveriş yapabilirsiniz.

KR Market denilen şehirde rengârenk bir pazar vardır. Turistler arasında oldukça ünü yayılmış olan bu pazarda en ünlü yerel ürünleri, birbirinden çeşitli sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Çiçeklerle dolu olan bu pazarda çelenk üretimi yapılıp dünyanın her yerine satılmaktadır. Pazarı dolaşırken acıktığınızı hissederseniz de aromalı bir haşlanmış mısır alarak pazarın tadını çıkartmaya devam edebilirsiniz. Gandhi Bazaar ise yürüyüş için ayrı bir güzelliğe sahip bir şehir pazarıdır. Taze meyve ve sebze üzerine çok çeşitli stantlar bulabileceğiniz gibi pazarın içinde pişen yerel yemeklerden de yiyebilirsiniz. Ayrıca Hindistan için altın değerinde ve oldukça yararlı olduğu bilinen safranı ve tüm dünyaya adını duyurduğu Hint kınasını da bu pazarlarda bulmak mümkün olacaktır.

Yeme içme kıyafet alışverişinden sonra kitap, antika ve tasarım ürünleri satın almak isteyenler içinde önerebileceğimiz iki mekân bulunmaktadır. Blossom Book House alışılmadık bir tarzı olduğundan oldukça popülerdir. Bu ev içerisinde edebi yenilikleri barındırdığı gibi “vintage” kitaplar ve dergiler de bulunduran şehrin en büyük kitapçısıdır. Antika koleksiyoncuları tarafından sıkça gezilen ve oldukça ünlü olan bu kitapçının yanı sıra Eka Mağazası’nı da ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Dışardan görünümü ile sanki mağazaya değil de müzeye giriyormuşsunuz izlenimi yaratan bu mağazada satılan bütün ürünler metallerden yapılmış oldukça değerli el ürünleridir.