Konya’ya Ne Zaman Gidilir?

channel-1722605_960_720.jpg

Konya gezinizi planlarken hava şartlarını göz önünde bulundurmanızda yarar var. Konya, İç Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı için karasal iklim hakimdir. Şehirde kış ayları soğuk ve kar yağışlı geçerken yaz ayları sıcak ve kuraktır. Gündüz ile gece arasında sıcaklık farkı hayli yüksektir. İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde olmasına rağmen diğer şehirlere göre kışın çok daha soğuk geçer. Kar uzun süre yerden kalkmaz. Bunun ana nedeni ise Orta Toros Dağları’nın ılıman havayı engellemesidir. Kış aylarında ortalama sıcaklık 1 dereceyken yazın bu değer 23 dereceyi bulur. Konya’nın yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık 11 derecedir. Nisan ve mayıs aylarında kırkikindi yağmurları sıkça görülür.

Konya’nın bir diğer özelliği Türkiye’de sisin en sık görüldüğü illerden biri olmasıdır. Konya ovasının çanak şeklindeki yapısı bunun en önemli nedenidir. Konya’da yaz ayları geç başlarken kış ise oldukça geç biter. Step iklim özellikleri de görülen şehirde yaz ayları kurak geçtiği için kaliteli buğday yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Bahar yağmurlarının yağmasıyla yeşeren otlar yazın kurak iklimin hakim olmasıyla sararmaya başlar.

Mevlana kenti Konya’yı ziyaret etmek için en uygun dönem sonbahar ve ilkbahar ayları olsa da aralık ayı kent için ayrı bir öneme sahiptir. Her yıl aralık ayının 17’sine denk gelen hafta Şeb-i Arus ile Mevlana’yı anma törenleri düzenlenmektedir. Yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi bu törenleri izlemek ve Mevlana’yı anmak için Konya’ya akın eder. Her yıl 5-10 Temmuz arasında Akşehir’de düzenlenen Nasreddin Hoca Şenliği, nisan ayının son haftasında gerçekleştirilen Bir Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro Festivali, her yıl temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen Beyaz Kiraz Festivali ile şehir renkli bir havaya bürünmektedir.