Ankara Festivalleri


 

Ankara, hem sahne sanatları hem müzik etkinliklerinde her sene daha da canlı bir hal alıyor. Üstelik başkent olması sebebiyle milli günlerde en önemli kutlama ve gösteriler de Ankara’da gerçekleştiriliyor. Bunlardan bazılarını yazımızda sizin için bir araya getirdik.

Ankara Uluslararası Film Festivali : 1988 senesinden beri kesintisiz olarak her sene düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali genellikle nisan ayında düzenlenmekte. T.C Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen festivalde kısa ve uzun metraj dalında yarışan filmlerden birinci olanlar para ödülüyle festivalden ayrılıyorlar.

Büyük Ankara Festivali : 2017 yılında 7’ncisi düzenlenen Büyük Ankara Festivali temmuz ve ağustos aylarında belirlenen tarihlerde Ankaralılara müzik şöleni yaşatıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Büyük Ankara Festivali’nde halkın sevdiği isimler sahneye çıkıyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı: 1919-1922 yılları arasındaki Bağımsızlık Savaşı’nın zaferle nihayete erdiği gün olan 30 Ağustos her sene ülke çapında kutlanır. Ankara’da diğer milli bayramlarda olduğu gibi bu günde de tüyleri diken diken eden ortamda tüm şehit ve gaziler ve Bağımsızlık Savaşı’nın önderi Mustafa Kemal Atatürk saygıyla anılır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: Cumhuriyet rejimi ilanının yıldönümünde her sene Ankara’da küçük büyük genç yaşlı herkes kutlamalar yapar. Ankara göklerinde gündüz uçaklar gösteri yaparken akşam havai fişekler patlatılır. Türkiye’nin en önemli gününde herkes kurucu önderine minnetini gösterir.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.