Fransa’nın Festivalleri

Fransa’da dini günlerin, müziğin, filmin, sanatın, sinemanın; çikolatanın, narenciyenin ve şarabın, hatta kuklaların bile festivali yapılmaktadır.

Cirque de Demain: Yarının Sirki anlamına gelen ve ocak ayı sonunda kutlanan festivalde dünyanın en iyi sirk okullarından gelen akrobatlar, illüzyonistler ve palyaçolar gösteriler yapıp yarışırlar

Nice Karnavalı: Dünyanın en büyük karnavallarından biri olan Nice Karnavalı her yıl şubat ortasında yapılır ve 15 gün sürer. Festival kapsamındaki Çiçek Yürüyüşü’nde çılgın kostümler giyen kortej 100.000 çiçeği seyircilere fırlatır, dünyanın farklı köşesinden gelen binlerce dansçı ve müzisyen şovlar sahneler.

Menton Limon Festivali: Şubat ayının son iki haftasında kutlanan festivalde 145 ton narenciye kullanarak yapılan dekor, heykel ve sanat eseri sergilenir. Müzisyen, dansçı, akrobat gibi şov insanları sokak gösterileri yapar.

Berck-Sur-Mer Uçurtma Festivali: Yaklaşık 20 yıldır dünyanın her köşesinden uçurtma sevdalılarının her renk ve şekilde uçurtmalar uçurduğu festival nisan ayında gerçekleşiyor ve Berck-Sur-Mer adlı köyde düzenleniyor.

Uluslararası Bahçe Festivali: Chaumont-sur-Loire şatosunun mesken olduğu festival için 30 kadar tematik bahçe düzenlenir. Yaklaşık 300 başvuru arasından seçilen bu bahçeler ziyaretçilerin beğenisine sunulur. Festival nisan ile kasım ayları arasında devam eder.

Cannes Film Festivali: Bağımsız sinema dünyasının tartışmasız en prestijli film festivali olan ve ismini aldığı Cannes şehrinde düzenlenen festival her sene mayıs ayında gerçekleştirilir ve sektöre yön verir.

La Fete de la Musique: Her yıl21 Haziran’da, yani yaz gün dönümünde gerçekleşen festivalde, sokaklar, kafeler, barlar sahne olur ve tüm müzik türlerinde sayısız performans sergilenir.

Bastille Günü: Her yıl 14 Temmuz’da kutlanan Bastil Günü, Paris halkının Bastil hapishanesini bastığı ve çıkan olayların büyümesinin sonucunda monarşinin yıkıldığı tarihi andır. Tüm Fransa’da kutlanan Bastil Günü, başkent Paris’te 13 Temmuz’da başlar ve ertesi gün devam eder.

Avignon Festivali: Her tür sanat dalında onlarca gösterinin Avignon şehrinin farklı köşelerinde sergilendiği bu sanat festivali, Fransa’nın en eski festivalidir. Temmuz ayında düzenlenir.

Montmartre Bağbozum Festivali: Paris’in bir semti olan Montmartre’da geçmişten kalan tek üzüm bağı olan Clos Montmartre’da düzenlenen festival ekim ayında gerçekleşir.