Beyaz Rusya’nın Ekonomisi

800_i195qkbigapmcefchs5xok7j9fkjvtbt.jpg

Beyaz Rusya’da ekonomik reformların yavaş işlemesi ve Sovyet tarzı merkezi ekonominin büyük ölçüde korunması nedeniyle ülkenin altı bölgesinin ekonomik gelişiminin eşit seviyede olduğu belirtilebilir.

Minsk, Sovyet döneminden kalma büyük sınai kuruluşlara ev sahipliği yapmakta olup burada makine, traktör, kamyon, otomobil motoru, rulman, elektronik eşya, buzdolabı ve tekstil ürünleri imalatı ağırlık kazanmaktadır. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Gomel’de başta zirai makineler olmak üzere makine imalatı gelişmiştir. Ayrıca Gomel bölgesi sınırları içerisinde petrol rafinerileri de bulunmaktadır. Büyük kimya fabrikaları Mogilev ve Grodno kentlerinde bulunmakta olup, burada yapılan üretimin çoğunluğu Rusya’ya ihraç edilmektedir. En verimli tarım bölgeleri ise Gomel ve Brest olarak öne çıkmaktadır.

Ekonominin kilit sektörleri olarak: Makine üretimi, Metalürji, Metal İşleme, Tarım makineleri ve traktör üretimi, İnşaat malzemeleri üretimi, Aydınlatma ve tekstil endüstrileri, Kimya ve Petrokimya endüstrisi, Elektrikli makine ve elektronik, Tarım, Ormancılık ve ahşap sanayi, Bilişim sektörü, İnşaat ve Enerji ön planda yer almaktadır.

Yorumlar

İNSAN ARA BUL https://insanarabul.com.tr/
17 Nis 2024, Çarşamba - 12:51
WEBSITE FOR EVERYTHING ABOUT BELARUS BELARUS İLE İLGİLİ HER ŞEY İÇİN WEB SİTESİ https://insanarabul.com.tr/ara?q=BELARUS# EKONOMİK İŞ PİYASASI ARAŞTIRMA İŞ ARAMA VE BENZERİDE DAHİL YAŞAM İÇİN GEREKLİ İNTERNET ADRESLERİ MEVCUTTUR.