Türkiye Mutfağı

1

İnsanlık tarihinin en kozmopolit imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu döneminde farklı kültürlerin etkileşimi sonucunda oluşan Türk mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biridir.

Türk mutfağının. Yunan, Arap ve Ermeni mutfağı ile pek çok ortak yemeği ve özelliği vardır. Yeme alışkanlıkların ülkenin bölgelerinde farklılık gösterir. Batı bölgelerinde zeytinyağlı sebze yemekleri ağırlıktayken, doğuda ızgara et yemekleri öne çıkar. Karadeniz Bölgesi’ne ait en temel yemek türü tatlısından pilavına her şeyinin yapıldığı ve Karadeniz’de bol bulunan hamsi balığıdır. Ege, Akdeniz ve Marmara denizlerinde farklı balıklar yetişir, deniz ürünleri özellikle sahil kesimlerinin mutfağında önemli bir yer tutar.

Güney ve Batı Anadolu’nun iç bölgeleri, Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu Bölgesi küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu yerlerdir. Koyun ve keçi etinden yapılan yemekler yaygındır. Daha çok büyük baş hayvancılık yapılan Doğu Anadolu’da dana eti yerel yemeklerde yaygın kullanılmakla beraber, kaz, bıldırcın, keklik, tavşan gibi kanatlı ve av hayvanı etleri de Türk mutfağında yer sahibidir.

Tatlılar da Türk mutfağının zengin bölümlerinden biridir. Özellikle Gaziantep baklavası dünyaca meşhurdur. Sütlü tatlılar ve meyveleri haşlayarak yapılan tatlılar da çok lezzetlidir. Osmanlı mutfağında meyveler et yemeklerinde de kullanılmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde dünya mutfağından seçeneklerin bulunması da mümkündür.